Cime 3 kvartal 2024

Profesionální hasiči v Libereckém kraji připravují výstavbu tří nových stanic

Jilemnice (Semilsko) 4. prosince (ČTK) - Profesionální hasiči v Libereckém kraji připravují výstavbu tří nových stanic. Jednu chtějí postavit v Jilemnici, další v Jablonném v Podještědí a třetí, společnou se zdravotníky a policisty, v Turnově. ČTK o tom informoval ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec.

Pro novou stanici v Jilemnici získali hasiči nedávno vhodný pozemek od soukromého vlastníka v místní části Hrabačov. Liberecký kraj na jeho nákup přispěl částkou 2,5 milionu korun, město Jilemnice téměř 600.000 Kč a hasiči zaplatili skoro dva miliony. Pozemek je v blízkosti silnice první třídy. "Pro nás je, řekl bych, poměrně klíčový, protože my se přiblížíme k horám, přiblížíme se k horským střediskům, kde jsme v tuto chvíli už byli na hraně s dojezdovými časy v letním období. A v době sněhu a v době náledí a prostě zhoršených klimatických podmínek ty naše dojezdové časy jsou velmi složité a problematické," řekl Hadrbolec. Podle něj se dojezdové časy do Krkonoš pohybují kolem 20 minut, přemístěním ušetří profesionální hasiči čtyři až pět minut.

Nyní jsou v Jilemnici profesionální hasiči spolu s dobrovolnými v nájmu v prostorech, které už jejich nárokům nevyhovují. Jde o budovu z roku 1975. Podle Hadrbolce nyní zadali jedné projekční kanceláři z Liberce zpracování studie pro novou stanici. "Chceme, aby více zapadla do rázu Jilemnicka, do rázu okolní zástavby a případně výhledu z Jilemnice směrem na Krkonoše, proto byla oslovena architektonická kancelář," dodal.

Projektovou dokumentaci i stavební povolení by chtěli mít hasiči už v příštím roce. To samé platí pro výstavbu nové základny v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Tam jsou nyní v nájmu v budově, která stojí v záplavovém území. Nová základna bude na pozemku u silnice první třídy, který hasiči vlastní. Podle Hadrbolce by nová stanice v Jablonném měla vypadat stejně jako základna v Doksech na Českolipsku, jejíž výstavba zhruba za 60 milionů korun skončila na sklonku minulého roku. "Byla by to už asi desátá stanice stejného typu v republice," řekl Hadrbolec.

V Turnově půjde o společnou výjezdovou základnu hasičů, zdravotníků a policistů. I ta je ve fázi projektové přípravy. Dokončení dokumentace podle Hadrbolce ale komplikují problémy spojené s příjezdovou cestou a inženýrskými sítěmi. "Nyní probíhají intenzivní jednání ve spolupráci s krajským úřadem, městem Turnov a projektanty. Chtěl bych být stále optimista a věřím, že se nám v roce 2022 podaří projektovou dokumentaci dokončit," dodal krajský ředitel hasičů.

knt kš