Cime 2 kvartál 2024

Prodejci: S jarem se v Česku zvedl zájem o kutilské a zahradní náčiní

Praha (ČTK) - V Česku se na jaře tradičně zvedl zájem o kutilské nářadí, shodují se prodejci stavebního náčiní a elektroniky. A to navzdory tomu, že jarní sezona byla kvůli nízkým teplotám opožděná. Důvodem je podle Miroslava Bouška z Datartu i nárůst cen stavebních prací. Lidé si tak většinu z nich raději dělají sami. Prodejci evidují vyšší zájem o AKU techniku i klasické ruční náčiní.

"Nákup nářadí sice vyžaduje určitou vstupní investici, ta se však zákazníkům s opakovaným využitím rychle vrací,“ řekl Bouška. Podle ČSÚ vzrostla cena stavebních prací o 7,8 procenta.

Pil, kladiv, hoblíků či brusek se podle Datartu od března prodalo až trojnásobně více. Od dubna do června zaznamenal prodejce elektroniky největší nárůst u zahradního náčiní. O 145 procent v Datartu narostl prodej křovinořezů, nůžek na plot se prodalo více o 126 procent a sekaček o více než polovinu.

Zvýšený zájem o zahradní techniku eviduje také Alza. "Prodej vertikutátorů a kultivátorů se meziročně zvýšil o 100 procent. Zákazníci projevili také významný zájem o zahradní nábytek, jehož prodej vzrostl oproti loňsku o desítky procent," sdělili ČTK zástupci Alzy. Zároveň ale podle nich roste zájem také o laserové dálkoměry a rotační lasery.

Podle Mountfieldu se zájem o zahradní techniku zvýšil o 35 procent. V posledních týdnech ale zaznamenali také nárůst prodeje zahradních bazénů.

Mall.cz zvýšení prodeje kutilského náčiní nezaznamenal. Jeho zákazníci dávají u nářadí spíše přednost zaběhnutým značkám před těmi neznámými. "Dlouhodobě oblíbené a vyhledávané značky mají v tomto směru zpravidla větší prostor pro slevu, čímž však mohou v důsledku naopak trpět marže obchodníků. Spousta zákazníků navíc již zjistila, že se jim z dlouhodobého hlediska vyplácí investovat hned při prvním nákupu do kvalitního nářadí," sdělil ČTK manažer komunikace Mall.cz Jakub Charvát.

Datart, Alza a Mountfield se zároveň shodují na zvýšené oblibě akumulační techniky, a to i navzdory jejich mnohdy vyšší ceně. Důvodem je podle prodejců větší mobilita a zároveň multifunkčnost tohoto nářadí. Nejvíce se dlouhodobě prodávají AKU vrtačky, brusky, ale také například nůžky na plot, sekačky, prořezávače a další typy AKU techniky.