Cime 3 kvartal 2024

Prodejci: O stavebniny je menší zájem než loni, ceny meziročně vzrostly

Praha (ČTK) - O stavební materiál je letos menší zájem než loni. Meziročně jeho cena vzrostla v průměru o pět až deset procent. Ale u některých materiálů jako železo, ocel a polystyren ceny meziročně klesly i o desítky procent. Za sníženu poptávkou stojí kromě ceny stavebnin také celkový útlum výstavby způsobený vysokými hypoteční úvěry, inflací a cenou stavebních prací. Stabilní poptávka je po materiálech vhodných na rekonstrukce, do kterých začali lidé v době finanční nejistoty výrazněji investovat. ČTK o tom informovali oslovení prodejci stavebnin.

"Odkládají se projekty, které zatěžují vysoké úrokové sazby hypoték i korporátních úvěrů. A tady se bavíme o snížené poptávce, která je toho důsledkem. Poptávka je zrcadlem vysokých sazeb hypoték i korporátních úvěrů, kdy lidé nemají vůli a často ani schopnost platit vysoké celkové splátky. Z toho důvodu investoři, developeři a soukromé osoby vyčkávají a odkládají investice na lepší dobu," řekl generální ředitel a člen představenstva dodavatele stavebních materiálů Pro-Doma Petr Vaněrka.

Cena cihel zůstává podle oslovených firem neměnná nebo mírně klesla. Jejich odbyt má každá společnost jiný. Zatímco firma Pro-Doma eviduje propad zájmu o cihly až o 40 procent, Wienerberger má největší odbyt u broušených cihel pro obvodové pláště. Podobně tomu je u betonových výrobků, které na základě nízkého odbytu Pro-Doma zlevnilo o 15 procent, stavebniny DEK tyto produkty naopak zdražily. Dále zdražily stavební chemikálie a cement.

"V loňském roce jsme se snažily až do poslední chvíle držet ceny na uzdě. Nakonec jsme i my byli nuceni do cen stavebních materiálů promítnout rostoucí ceny energií a zvyšující se výrobní náklady. Ceny rostly i v reakci na prudkou poptávku z první poloviny roku 2022. Přes úspory spojené se strategickým nákupem energií jsme do roku 2023 vstupovali se čtyřicetiprocentním meziročním nárůstem vstupních nákladů na výrobu, což se částečně muselo promítnout v cenách produktů," uvedl komerční ředitel a jednatel společnosti Wienerberger Petr Magda. Dodal, že společnost pociťuje snížení poptávky u novostaveb oproti začátku roku 2022, kdy vrcholilo období stavebního zájmu.

Nejvíce podle prodejců meziročně zlevnily produkty ze železa, z oceli a také tepelné izolace. "Například metr krychlový polystyrenu stál v minulém roce 2200 korun bez DPH a více. Letos je cena pod 1000 korun bez DPH a aktuálně klesá o dalších přibližně pět procent. Způsobené to je nízkou poptávkou. V propadech prodeje polystyrenu se topí celá Evropa a nikde není pořádný odbyt. Jeho cena je nyní dokonce nižší než v roce 2021. Železo v roce 2022 stálo skoro 40 korun za kilogram, nyní to je 17 korun," řekl Vaněrka.

V jak velkém objemu zákazníci v průměru nakupují a v kolik v průměru zaplatí, prodejci nebyli schopní říct. "Stavebníci nakupují materiál v objemu, který odpovídá rozsahu jejich investičního záměru. Nezaznamenali jsme nějaký trend ve vývoji velikosti staveb nebo rozsahu rekonstrukcí. Podstatná je pro investory cena za jednotku materiálu," řekl ředitel stavebnin DEK Radek Vít.