Mercedes

Prodejce: Stavební materiály i zlevňují, ceny budou stoupat už jen mírně

Praha 28. července (ČTK) - Ceny některých stavebních materiálů, třeba železa, výrobků ze dřeva a polystyrenu, po prudkém zdražení v první půlce roku zlevňují. Podle prodejce stavebnin společnosti Pro-Doma, dvojky na tuzemském trhu, se dá kvůli rostoucím nákladům na výrobu do konce roku očekávat už jen mírný růst cen. Zástupci firmy to dnes uvedli na setkání s médii.

V průměru podle odhadu generálního ředitele společnosti Pro-Doma Petra Vaněrky od loňského ledna zdražily stavební materiály o 25 procent. Vrcholu ceny dosáhly v březnu a dubnu, kdy o více než sto procent proti loňsku zdražily třeba železo a dřevo, a až o 80 procent zdivo.

"Každý materiál zdražoval z jiného důvodu. Míchají se dohromady ingredience nákladů, mezi které patří cena surovin, energií, pohonných hmot, práce a úroky ze zdrojů," vypočítal Vaněrka. Dodal, že začátek července ale přinesl výrazné ochlazení a stavební trh padá dolů.

Železo začalo zdražovat loni a z 15 korun za kilogram se postupně letos na začátku války na Ukrajině dostalo až na 56 korun za kilogram. "Neumíme pojmenovat příčinu, ale především jde o spekulace a paniku trhu," uvedl Vaněrka. Aktuálně podle jeho slov cena železa klesla k hranici 30 korun za kilogram. Má to optimistický konec, dodal.

Cena dřeva, které se hodně vozí z Polska, podle Vaněrky vyletěla z 500 korun za metr krychlový přes tisíc korun a nyní je stejná jako loni na jaře. Podobné to je s polystyrenem. Výrobci měli nedostatek komponentů a výpadek způsobil nárůst cen - u fasádních polystyrenů z 850 na více než 2000 korun za metr krychlový. "Nyní se začínají zkracovat dodací lhůty a cena začíná klesat," řekl Vaněrka.

Prodejci si nyní, hlavně u zdiva a cihel, zboží objednávají v omezeném množství dopředu. "Třeba cementáři slíbili sto procent objemu výroby z loňska a jen něco málo navíc. Řeknou, toto je váš balíček a hospodařte, jak umíte. U některého zboží až žebráte, aby dodavatel dodal zboží, které slíbil," podotkl Vaněrka. Firma ve srovnání s předchozími lety nakupuje třikrát více materiálů, aby měla co prodávat.

Podle Vaněrky se jen těžko odhaduje vývoj situace, ale věří, že už ceny nebudou mít velké výkyvy. Materiály, které skokově zdražily, podle něj klesnou nebo budou stagnovat a zdražení bude obecně v řádu jednotek procent. Zdraží se především ty závislé na energiích. Někteří výrobci se podle něj v budoucnu možná zřeknou části zisků. "Které jsou mnohde 50 procent," upozornil.

Stavebniny Pro-Doma založil v roce 1990 Josef Mařinec. Firma se původně zaměřovala na menší města, nyní působí celorepublikově a má okolo 1600 zaměstnanců. Loni vykázala tržby 13,6 miliardy korun a zisk po zdanění 700 milionů korun. Loni koupila společnost Woodcote, což v prosinci schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Velikost trhu se stavebninami se v ČR odhaduje na 100 miliard korun ročně. Vedle dominantních společností DEK a Pro-Doma patří k větším Stavmat a Izomat.