Cime 2 kvartál 2024

Problémy ohledně výherce tendru brzdí práce u Lechovic i Čebína

Brno 11. srpna (ČTK) - Oprava silnice I/53 ze Znojma do Lechovic odhadem za více než 400 milionů korun začne místo o letních prázdninách nejdříve v září. ČTK o tom informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Lucie Trubelíková. Důvodem jsou potíže kolem výběrového řízení na zhotovitele stavby, kde konkurence zpochybnila kvalifikační předpoklady uchazeče, kterým je společnost Metrostav Infrastructure s nejvhodnější nabídkou. Vítězství společnosti Metrostav Infrastructure komplikuje také stavbu obchvatu Čebína.

Akcionářem společnosti Metrostav Infrastructure je stavební firma Metrostav, které Krajský soud v Praze loni nepravomocně zakázal účast ve veřejných zakázkách na tři roky. Metrostav následně převedl projekty v silničním dopravním stavitelství na dceřinou firmu. Jak upozornil server zdopravy.cz, konkurence zpochybňuje reference firmy v nové oblasti. ŘSD odhadovalo náklady na stavbu z Lechovic do Znojma na 443 milionů, Metrostav Infrastructure nabídl 328 milionů korun a místo 630 dnů výstavby jen 420.

Podle zjištění České televize je podobný problém při stavbě obchvatu Čebína na Brněnsku za více než 500 milionů korun, která měla začít o prázdninách. Metrostav Infrastructure nabídl nejnižší cenu, výběrové řízení však nyní řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). "Podali jsme podnět ve věci prokázání kvalifikace a mimořádně nízké nabídkové ceny konkurenčního dodavatele v případě zakázky na plánovanou výstavbu obchvatu Čebína," sdělila Iveta Štočková, mluvčí společnosti Eurovia, která byla jedním z uchazečů. Metrostav Infrastructure je podle svého mluvčího Marka Rolla přesvědčen, že jde pouze o důsledek konkurenčního boje bez reálného opodstatnění.

Cílem opravy sedmikilometrového úseku u Lechovic je zvýšit bezpečnost a plynulost provozu, denně tam projede přes 8000 aut. "Tato část má nejblíže k realizaci, je jedním ze čtyř úseků silnice I/53 mezi Znojmem a Pohořelicemi, které se chystáme upravit. Pro urychlení přípravy stavby jsme další tři navazující úseky, Lechovice – Miroslav, Miroslav – Branišovice a Branišovice – Pohořelice, sloučili do jedné stavby v délce necelých 21 kilometrů. Nyní pracujeme na dokumentaci pro výběr zhotovitele pro celý tah z Lechovic do Pohořelic a na majetkoprávním vypořádání," sdělila Trubelíková.

Silnice, která je hlavní trasou mezi Znojmem a Brnem, má být v budoucnu třeba bez nebezpečných křižovatek. Zatím ale není jasné ani to, kdy začnou práce na nejpřipravenějším úseku. "Po napočítání lhůt se dostáváme ke konci zadávacího řízení a k uzavření smlouvy se zhotovitelem do září 2021, za předpokladu, že nebudou proti rozhodnutí vzneseny námitky," poznamenala Trubelíková.

Spory mohou výrazně ohrozit i stavbu obchvatu o délce zhruba čtyř kilometrů, jejímž cílem je odvést tranzitní dopravu mimo zastavěné území Čebína. "Doufáme, že závěr ÚOHS bude co nejdříve, neboť tato stavba je poměrně rozsáhlá a dotační titul, z kterého má být z větší části hrazena, má své časové limity, do pololetí 2023. Čím déle se bude proces posuzování natahovat, tím větší riziko, že by se stavba nemusela vůbec realizovat. S firmou Metrostav Infrastructure nemáme dosud žádné zkušenosti," řekl ředitel krajských silničářů Zdeněk Komůrka.