Komatsu potřebuju bagr

Problém se zvýšenou hladinou jezera v Opavě vyřeší kanál, stavět se začne v září

Opava 15. září (ČTK) - Stavba 160 metrů dlouhého odvodňovacího kanálu, který má zabránit nepřiměřenému zvedání hladiny Stříbrného jezera v Opavě, začne ještě letos v září. Náklady na realizaci se pohybují kolem osmi milionů korun. Z větší části je pokryje dotace státu. ČTK to dnes řekl mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný. Kanál je nutný pro dokončení revitalizace jezera. Hladina zvýšená až o 1,5 metru totiž značně komplikuje stavební práce.

"Projekt už je hotový. Stavební povolení bylo vydáno. Stavba začne v nejbližších dnech. Máme příslib státu, že uhradí 80 procent nákladů. Zbytek zaplatí město," uvedl Konečný. Odlehčovací kanál bude přebytečnou vodu odvádět. Hladina jezera by se pak měla držet na své dřívější úrovni. Voda začala stoupat poté, co se pravděpodobně zbortila některá z podzemních štol, která sloužila jako přirozený přítok a odtok vody z jezera.

V této části Opavy se od poloviny 19. století hlubinným způsobem těžil sádrovec. Kámen se doloval v místě dnešního jezera i v širším okolí, například pod Městskými sady. Rozsah štol dodnes není známý, v minulosti je nikdo nezakresloval do map. Později se přešlo k povrchovému dobývání, které skončilo začátkem 60. let minulého století. Zrušený důl pak zatopila voda a vzniklo jezero o ploše zhruba 6,6 hektaru.

Stavební práce v této lokalitě začaly loni. Právě vzestup hladiny o 1,5 metru je výrazně zkomplikoval. "Do příští sezony by měly být všechny stavební práce v blízkosti jezera dokončeny. Další práce na stavbě cyklostezky, chodníku, podchodu, lávky přes řeku a WC s převlékárnami pak budou probíhat v další etapě, která už však nebude omezovat samotné koupání a pobyt u jezera," řekl primátor Tomáš Navrátil (ANO). V jezeře se mohou lidé koupat i teď, z bezpečnostních důvodů je omezen přístup jen do míst, na kterých se aktuálně pracuje.

Investorem akce téměř za 142 milionů korun je stát. Kromě zpevnění břehů a dalších terénních a krajinářských úprav projekt zahrnuje i vybudování potřebných rozvodů, chodníku, cyklostezky a podchodu pod silnicí či novou lávku přes řeku Opavu. Plánují se i nová WC a šatny.