Komatsu potřebu bagr

Pro budějovický Metrostav jsou Ukrajinci zásadní, stavby zatím pokračují

České Budějovice 23. února (ČTK) - Budějovický Metrostav se obává, že když jeho ukrajinští dělníci odjedou na Velikonoce domů, nedostanou už na cestu zpět do ČR víza. Pro stavební firmu jsou ukrajinští dělníci zásadní. Stavby, na kterých pracují, zatím pokračují. Dačický Centropen vnímá jako rizikovou situaci, kdyby ruští vojáci mířili až do Kyjeva. To by firmě ohrozilo export. Budějovický Budvar, jenž hodně vyváží do Ruska, zatím situaci nekomentoval, vyplývá z ankety ČTK.

"Vnímáme, že je u těch lidí nervozita, neví, co se děje. Původně měli v plánu se teď stáhnout domů, protože je čekají Velikonoce, což je pro ně velký svátek. A máme obavu, že už jim pak nikdo vízum zpátky nevystaví. Myslím, že budou plány s Velikonocemi hodně přehodnocovat," řekl dnes ČTK ředitel divize 6 firmy Metrostav pro Jihočeský kraj Martin Stašek.

Firma zaměstnává mezi 50 až 60 lidmi. Polovina jsou technicko - hospodářští pracovníci, druhá dělníci, a z nich tvoří Ukrajinci 60 procent. "Jsou pro nás zásadně důležití, protože jsou to lidé, kteří jsou schopni sami pracovat. Vyzkoušeli jsme si i jiné zaměstnance a nedáme na ně dopustit," doplnil Stašek.

Dačická společnost Centropen, výrobce kancelářských, školních a hobby potřeb, zatím dopady ukrajinské krize nepocítila. Export tvořil předloni 64 procent obratu. Ukrajina se na firemním vývozu podílí desetinou, Rusko z 15 až 20 procent. "Kdyby se Rusové vydali až do Kyjeva, předpokládám, že by to mělo velký dopad, protože se bude střílet, a ne malovat. U Ruska se nejvíc bojíme, že kdyby byla válka, a Evropa nebo Amerika se rozhodla Rusko odříznout, tak není jakýkoli obchod možný. Na druhou stranu by ale nebyly možné ani platby za plyn, takže si to úplně nemyslíme," řekl dnes ČTK generální ředitel společnosti Martin Žahourek.

Budějovický Budvar, pro který je Rusko jedním z hlavních exportních trhů, situaci sleduje. "Prozatím se k ní ale nebudeme vyjadřovat," uvedl ředitel Budvaru Petr Dvořák.

Podle Staška by české firmy mohly těžit z toho, kdyby konflikt vyvolal uprchlickou vlnu. Míní, že ukrajinské rodiny by mohly mít tendenci zamířit do ČR. "A jsou to pracovití lidé. Ale jsou to hodně nacionalisté, tak se mi nechce věřit, že by utíkali bez boje," řekl Stašek.

Ukrajině vyjádřily podporu i některé jihočeské instituce. Ukrajinské vlajky visí na krajském úřadě i českobudějovické radnici. Vyvěsit ji chce Jihočeské divadlo, jakmile ji získá. V úterý podpořila Ukrajinu i Jihočeská univerzita.

Ukrajina nyní čelí agresi ze strany Ruska, které uznalo nezávislost dvou separatistických republik na východě Ukrajiny a vyslalo tam své vojáky.

Ukrajinců žijících nebo pracujících v Česku v poslední době přibývá. V lednu 2022 jich české úřady práce evidovaly 198.470, meziročně o čtvrtinu víc. Oproti předcovidovému lednu 2020 vzrostl podle úřadu jejich počet o 38 procent.