Komatsu potřebu bagr

Přístup k bazilice na Svatém Hostýně bude pohodlnější díky nové cestě

Chvalčov (Kroměřížsko) 24. března (ČTK) - Přístup k bazilice na Svatém Hostýně na Kroměřížsku bude pohodlnější díky nové cestě. Její výstavba by měla být hotová do konce letošního roku. Úpravy čekají i točnu, u které vznikne parkoviště pro šest autobusů. Investorem stavby za 30 milionů korun je Matice svatohostýnská, deseti miliony korun na ni přispěje Zlínský kraj. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil Jan Vandík z kanceláře hejtmana.

Podle hejtmana Radima Holiše (ANO) hledali krajští radní možnost, jak plánované projekty na poutním místě podpořit. "Toto je první z nich. Přislíbili jsme se podílet částkou deset milionů korun. Svatý Hostýn je pro řadu lidí nejen z našeho kraje důležitým místem, kam chodí načerpat sílu, víru i naději. Velmi nám proto záleží na dalším zvelebování celého areálu, aby se zde návštěvníci cítili příjemně," uvedl Holiš.

Nová přístupová cesta povede od točny autobusů po jižním svahu nad krajskou silnicí až po zpevněnou plochu u poutního domu číslo tři. Lidé tedy nebudou k bazilice Nanebevzetí Panny Marie stoupat pouze po schodišti, ale budou moci využít i snadnější trasu po nové cestě. "Současná příjezdová cesta pro auta, která vede zleva, podél části křížové cesty, se v budoucnu promění v pěší zónu," uvedl Vandík.

V dalších letech se na Svatém Hostýně plánuje rozšíření parkoviště pod autobusovou točnou, vybudování odstavné plochy pro auta návštěvníků ubytovaných v poutních domech nebo nové informační centrum.

Posvátný vrch Svatý Hostýn patří spolu s Velehradem na Uherskohradišťsku k nejnavštěvovanějším poutním místům na Moravě. Místo je také známé tím, že se tam každoročně koná řada konfesních poutí, které Matice svatohostýnská pořádá ve spolupráci s občanskými sdruženími a dalšími organizacemi. Ročně jsou jich desítky.