husqvarna

Příští rok by mohla začít stavba další části D35 v Pardubickém kraji

Pardubice 20. května (ČTK) - Na konci letošního roku by měl být uveden do provozu první úsek dálnice D35 v Pardubickém kraji Opatovice - Časy. Na něj navazující druhý úsek Časy - Ostrov plánuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončit v létě příštího roku. Mohlo by se také začít pracovat na pokračování dálnice směrem na Moravu.

"Velkou výzvou pro ŘSD a dodavatele bude tunel Homole v okolí Vraclavi na úseku Ostrov – Vysoké Mýto, který by mohl být jako samostatná stavba zahájen již v příštím roce, nejpozději pak v roce 2023," uvedl dnes hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD) po jednání s ředitelem pardubické správy ŘSD Bohumilem Vebrem.

Úseky dálnice Ostrov - Vysoké Mýto, Vysoké Mýto - Džbánov a Džbánov - Litomyšl již mají pravomocné územní rozhodnutí, etapa kolem Litomyšle na ně kvůli úpravě projektu čeká. Další části Janov - Opatovec a Opatovec - Staré Město už územní rozhodnutí získaly dříve.

Součástí stavby D35 budou i dálniční odpočívky. Jedna je plánována nedaleko Starého Města u Moravské Třebové, velká obousměrná odpočívka také u Dolní Rovně na Pardubicku. Některé blízké obce s umístěním velkých parkovišť nesouhlasí. "Ředitelství silnic a dálnic má rozpracovanou studii na rozmístění odpočívek a jsou dané parametry, v jakých mají být umisťované. Pokusíme se jednat s ředitelem ŘSD o možnosti, jak vyjít maximálně vstříc obcím, kterým se rozměry, umístění a parametry nelíbí, uvedl Netolický.

Dálnice D35 má být alternativou přetížené dálnice D1 při cestě z Prahy do Ostravy či Olomouce. Zároveň se má po jejím otevření výrazně ulevit městům a obcím po trase současné silnice první třídy číslo 35, která dnes z velké části slouží tranzitní dopravě. V Pardubickém kraji obejde Vysoké Mýto a Litomyšl. V budoucnu se dálnice napojí na již hotový úsek mezi Mohelnicí a Olomoucí.