Cime 3 kvartal 2024

Příspěvek na bydlení může klesnout, jsou nižší normativy pro jeho výpočet

Praha (ČTK) - Příspěvek na bydlení by se mohl letos snížit. Proti loňsku jsou totiž o 1400 až 2800 Kč nižší takzvané normativní náklady pro výpočet dávky, a to podle počtu členů v domácnosti a vztahu k bytu. Normativy upravila novela o státní sociální podpoře, která začala dnes platit. Podporu podle normy budou moci dál pobírat i lidé, kteří žijí v rekreačních domech. Žadatelé o dávku nebudou muset dokládat výdaje na energie, úřady práce mohou údaje získat od dodavatelů. Od dneška se upravují také humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky. Cílem je podpořit jejich přestěhování z ubytovacích zařízení do bytů.

Příspěvek na bydlení mohou získat lidé, kteří za bydlení utratí víc než 30 procent svého příjmu. Dávka odpovídá rozdílu mezi normativy a 30 procenty příjmu. Normativ se od ledna snižuje. Loni byl dočasně vyšší podle počtu lidí v domácnosti o 1400, 1600 či 1800 korun v nájmu a o 2000, 2400 či 2800 korun ve vlastním a družstevním bytě. Normativy se tak minulý rok pohybovaly podle velikosti bydliště, počtu nájemníků a druhu bytu od 10.932 do 24.995 korun. Od letoška budou mezi 8932 a 23.195 korunami, vyplývá z novely. Dávka se tedy sníží. Průměrný příspěvek na bydlení činil loni v říjnu podle ministerstva práce 6380 korun.

Lidé, kteří bydlí v rekreačních objektech, mohli původně příspěvek pobírat do konce loňska. Podle novely ho budou moci ale dostávat dál. Žadatelé o dávku i příjemci nebudou muset dokládat své náklady na energie. Úředníci si je mohou nově zjistit od dodavatelů.

Ode dneška se upravuje i výše humanitární dávky pro uprchlíky. Peníze od státu mohou získat jen uprchlické domácnosti s příjmem pod životním minimem a stanovenými náklady na bydlení. Ty se pro takzvané zranitelné osoby zvedají z 3000 na 6000 korun na měsíc v evidovaném bytě a z 2400 na 4800 korun jinde. Dvojnásobná částka se započítá při stanovení dávky dětem, lidem nad 65 let, studentům, těhotným ženám, rodičům dětí do šesti let či postiženým a jejich pečujícím. Podpora se jim tedy zvedne.

Příchozím, kteří mohou pracovat, hradí stát ubytování v zařízeních nejvýš pět měsíců. Ostatním ho tam platí dál. Podle ministerstva práce má zvýšení započítaných nákladů na bydlení podpořit uprchlíky, aby se z hromadného ubytování přestěhovali do nájmu. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nedávno podotkl, že stát v zařízeních na uprchlíka platí 10.500 korun za měsíc, v bytě to bude nejvýš 6000 korun.