Mercedes

Příjezdová cesta na Praděd v Jeseníkách se bude opravovat

Ostrava 17. května (ČTK) - Příjezdovou cestu na Praděd v Jeseníkách čeká rekonstrukce. S opravou by dělníci měli začít už v příštím týdnu, a turisté se tak musí připravit na komplikace. Kvůli stavebním pracím budou omezeny autobusy mezi Hvězdou a Ovčárnou. Novináře o tom dnes informovala mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová.

"Silnice, kterou využívají výletníci směřující na Praděd, potřebuje opravit. Po důkladných přípravách a jednáních s úřady a obcemi může rekonstrukce začít. Důležitým partnerem při plánování rekonstrukce byli i podnikatelé, kteří výletníkům nabízejí služby na Pradědu a u Ovčárny. Podle smlouvy by měly práce skončit letos v říjnu. V tomto období bude mezi Hvězdou a Ovčárnou silnici možné využívat jen omezeně," uvedla Birklenová.

Ve všední dny bude cesta zcela uzavřena mezi 10:20 a 15:20, před a po čase uzávěry ji ale bude možné využívat, stejně tak i o víkendech. "V čase, kdy bude cesta mezi Hvězdou a Ovčárnou průjezdná, bude pro výletníky připraveno více autobusů, aby turisté svou oblíbenou lokalitu mohli navštěvovat," uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška (ANO). Dodal, že turisté si jen musí hlídat výlukový jízdní řád a počítat s pětihodinovou uzávěrou silnice. Jízdenky si lidé předem mohou zarezervovat on-line prostřednictví aplikace ODISapka.

"Opravu tohoto čtyřsetmetrového úseku plánoval kraj se Správou silnic skoro 15 let. Na této komunikaci je několik míst, které jsou doslova v havarijním stavu. Hrozily zde sesuvy, které by mohly ohrozit bezpečnost výletníků, způsobit dopravní nehodu nebo výrazně zkomplikovat provoz. Rekonstrukci se zkrátka nelze vyhnout. Opravy jsou zde navíc možné jen v letním období, silnice je ve vyšší poloze horské oblasti a případné sněžení by znemožnilo nebo velmi zpomalilo práce,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Radek Podstawka (ANO). Dodal, že podstatná část stavebních prací se soustředí především na opěrné zdi, které silnici drží v terénu a jsou nezbytné pro její stabilitu.