Cime 3 kvartal 2024

Příjem žádostí o dotace z Nové zelené úsporám začne 12. října

Praha 21. září (ČTK) - Příjem žádostí do další etapy ekologického dotačního programu Nová zelená úsporám začne 12. října. Vyhlásil ji dnes ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) při příležitosti stavebního veletrhu FOR ARCH, uvedlo ministerstvo. Nová etapa naváže na dosavadní program, do roku 2030 je v ní nejméně 39 miliard korun z národních i unijních peněz.

Nová zelená úsporám cílí na podporu energeticky úsporných renovací a staveb domů, podporu fotovoltaiky a další ekologická opatření. Dotace budou nově nejen pro domácnosti, ale také pro majitele bytových domů a na trvale obývané rekreační objekty. Novinkou je rovněž zahrnutí dotačního programu Dešťovka zaměřeného na podporu využití dešťové vody. Žadatelé, kteří v žádosti zkombinují více různých opatření, například zateplení a výměnu kotle, získají bonus.

Program se rozrostl i o dotace na pořízení nabíjecích stanic pro automobily, ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo na výsadbu stromů na pozemcích bytových domů. Zvýšila se podpora na zateplení starších domů, na výstavbu rodinných domů a výměnu zdroje tepla. Dotace mohou uhradit až polovinu vstupních nákladů, uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman.

SFŽP bude zajišťovat administraci programu, žádosti bude přijímat on-line na webu www.novazelenausporam.cz. Automaticky deseti procenty budou zvýhodněni žadatelé ze strukturálně znevýhodněných regionů, tedy Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

Nově vyhlášené výzvy nabídnou 11 miliard korun z Národního plánu obnovy, který využívá unijní peníze. Do roku 2030 ministerstvo životního prostředí počítá i se zapojením dalších zdrojů, především výnosů z prodeje emisních povolenek nebo peněz z Modernizačního fondu.

Program Nová zelená úsporám v roce 2014 navázal na předchozí program Zelená úsporám. Za dosavadních sedm let v něm bylo přijato víc než 85.000 žádostí a na účty domácností vyplaceno přes 11 miliard korun.