Cime 3 kvartal 2024

Příčina poklesu konstrukce mostu u Uherska zatím není jasná

Uhersko (Pardubicko) 29. října (ČTK) - Odborníci stále zjišťují, co bylo příčinou poklesu konstrukce budovaného mostu na dálnici D35, který překlene železniční koridor u Uherska na Pardubicku. Závadu v pondělí zjistila stavební společnost Eurovia CS, Ředitelství silnic a dálnic proto preventivně nechalo zastavit provoz na trati. Ještě týž den byl obnoven po dvou kolejích, další zůstávají nevyužívané. Vlaky místem stále projíždějí sníženou rychlostí na 50 kilometrů v hodině.

"Během příštího týden by mohl být nějaký posun. Dokud se šetření neuzavře, z naší strany se nic měnit nemůže. Zatím se jezdí po staničních kolejích a kvůli tomu je rychlost snížená," řekl ČTK Dušan Gavenda ze Správy železnic. Mluvčí firmy Eurovia CS Iveta Štočková dnes sdělila serveru iDnes.cz, že boční část mostu při betonáži nečekaně poklesla asi o pět centimetrů. "Odborníci se snaží zjistit příčiny a následně navrhnout technické řešení vzniklé situace tak, aby se práce mohly za podmínky maximální bezpečnosti pro všechny naplno rozjet co nejdříve," doplnila.

Vlaky na koridoru vinou omezení nabírají zpoždění. Většinou nepřevýší deset minut.

Dálniční most dlouhý asi 175 metrů nad železniční tratí u Uherska je atypickou a komplikovanou stavbou. Dálnice D35 povede v místě opěr asi 11 metrů nad nynějším terénem tak, aby byla dodržena podjezdná výška železniční tratě. Konstrukci bude tvořit střední komorový nosník o třech polích s rozpětím 50, 72 a 50 metrů s dobetonovanou horní deskou mostovky. Části mostu se zatím budují na obou stranách frekventované trati, ve finále se spojí otočením nad kolejiště.