Komatsu potřebu bagr

Přibyslav znovu vybírá firmu na kolumbárium, prvně vybraná nepodepsala smlouvu

Jihlava 25. července (ČTK) - Čtyřtisícová Přibyslav na Havlíčkobrodsku musela opakovat výběrové řízení na stavbu kolumbária na hřbitově, protože uchazeč v prvním řízení odmítl podepsat smlouvu o dílo. U zakázky s předpokládanou hodnotou okolo 4,5 milionu korun bez daně se ve druhém řízení nabídková cena zvýšila v řádu desítek procent, řekl ČTK starosta Martin Kamarád (ODS). Radní města se záležitostí budou zabývat v příštím týdnu.

Na stavbu kolumbária je potřeba hodně materiálu ze železa, jehož ceny se podle starosty v některých případech zvýšily i o 70 procent. "Druhá věc je, že opakovaná výběrová řízení jsou soutěžená čím dál tím výš," řekl starosta. Podle něj to souvisí jak s nedostatkem materiálu, tak i pracovníků. "To je sdružený problém," míní.

Nynější zdražování na stavebním trhu by podle starosty mohlo mít dopad i na připravovanou rekonstrukci obvodového pláště kulturního domu a jeho topení. Tam má město stavební firmu vybranou, ale ještě čeká, jestli uspěje s žádostí o dotaci. "Zateplovací materiály letí nahoru taky," dodal.

Oddalování rozhodnutí o přidělení dotace vzhledem k růstu cen ve stavebnictví komplikuje také například investici do chodníků v Borech na Žďársku. Na akci s předpokládanou hodnotou okolo devíti milionů korun už obec vybrala dodavatele zjara, ale lhůta pro rozhodnutí o dotaci se prodlužuje, řekla starostka Lucie Dostálová (bezpartijní). Bez dotace se obec podle ní do takové akce pustit nemůže. Tím, že neví, jak dopadne, nemůže stavební firma objednat potřebný materiál.

"My se s tím potýkáme každý týden, protože těch akcí tady máme víc. Materiál letí nahoru a prodlužují se termíny, " řekla starostka Borů s 800 obyvateli. Třeba dodací lhůta na interiérové dveře do opravované víceúčelové budovy je podle ní 12 až 16 týdnů od objednání. Výrazně se prodražila výměna kovového zábradlí a únikového schodiště.

Na investicích, které uskutečňuje krajská Jihlava, se zatím aktuální situace na stavebním trhu neprojevila. "Firmy zatím nehlásí, že by musely rozběhnuté investiční akce pozastavovat nebo zdražovat, ale vnímáme to riziko," uvedl mluvčí města Radovan Daněk.

Nezastavily se ani krajské investice. Kvůli rostoucím cenám ve stavebnictví ale teď kraj některé zakázky soutěží za ceny, které jsou vyšší než byl původní stavební rozpočet. "V mnoha případech lze pozorovat až třicetiprocentní nárůst cen," sdělila ČTK mluvčí kraje Eva Neuwirthová.