Komatsu potřebu bagr

Příbram opraví střechu a sklep budovy bývalých Rudných dolů

Příbram 25. září (ČTK) - Příbram chystá rekonstrukci budovy bývalých Rudných dolů na náměstí T. G. Masaryka. Do památkově chráněného domu zatéká, kromě střechy chce město opravit také sklep. Budova, která nyní slouží městské policii a k jednáním zastupitelů, by v budoucnu mohla mít širší využití, uvedl starosta Jan Konvalinka (za ANO).

Radnice chce začít opravou střechy. Zapotřebí je kompletně vyměnit krytinu i krovy napadené dřevokaznou houbou. Práce vyjdou na 12 milionů korun a podle Konvalinky by měly být zahájeny co nejdříve.

"Zároveň se připravuje projektová dokumentace na sklepení budovy, kde má vzniknout jakýsi multifunkční skladovací a archivní prostor pro potřeby buď městského úřadu, případně dalších institucí, které budou v budově Rudných dolů v budoucnu sídlit," uvedl starosta. Kolik bude stát tato část prací, zatím není známo.

Opravit by podle radnice potřebovaly i zbylé části budovy, celková rekonstrukce by však vyšla na 200 milionů korun a zatím není na pořadu dne. "Opravíme střechu, opravíme sklep, tím zabezpečíme nejvíce náchylné části budovy a potom uvidíme," dodal Konvalinka.

Pozdně empírová stavba bývalých Rudných dolů pochází z roku 1846. Až do roku 2006 sloužila potřebám báňské správy a vedení důlních podniků. Z jejího balkonu byl v roce 1918 slavnostně oznámen vznik Československa. Podle Konvalinky jde o jednu z nejhodnotnějších budov v Příbrami.