Komatsu potřebu bagr

Příbram letos nestihne vybrat dodavatele na rekonstrukci akvaparku

Příbram 7. prosince (ČTK) - Příbram letos nestihne vybrat dodavatele na rekonstrukci akvaparku, jak vedení města ještě počátkem října předpokládalo. Důvodem jsou další dotazy od firem, které se zajímají o zakázku. Otevírání obálek přijde na řadu zřejmě až 21. prosince, do konce roku se tak vyhodnocení nestihne, řekl dnes novinářům starosta Jan Konvalinka (za ANO). Plánované zahájení prací na jaře je ale podle něj stále možné a za reálnou považuje i maximální cenu, kterou zastupitelé už dříve stanovili na 350 milionů korun bez DPH.

Soutěž se komplikovala i v minulosti, opozice postup radnice dlouhodobě kritizuje. Příprava projektu je podle ní pomalá. Radnice se hájí tím, že čelí řadě dotazů od možných dodavatelů, a problémy způsobil i růst cen ve stavebnictví.

Počátkem října se vedení města rozhodlo ukončit tendr na přestavbu akvaparku a vyhlásit ho znovu. Důvodem byly námitky jednoho z možných dodavatelů, město se chtělo vyhnout případným vleklým sporům. Soutěž se nyní opakuje ve zkráceném režimu, původní termín pro podání nabídek byl 28. listopadu. Radnice ale obdržela další dotazy od uchazečů a termín prodloužila nejdříve do 14. prosince a kvůli dalším dotazům ho prodlouží zřejmě až do 21. prosince.

Některé dotazy se přitom podle starosty opakují. "Myslím si, že ten projekt je už tak dostatečně vysvětlený všem, že by to mohla být pomalu konečná. Přáli bychom si to," dodal. Rozumí ale tomu, že firmy chtějí mít jistotu, protože projektová dokumentace je velmi rozsáhlá a jde o největší projekt, který kdy ve městě vznikl.

Příbram akci chystá několik let, hovořit se o ní začalo v roce 2016. V květnu 2020 město zastavilo práce na přípravě rekonstrukce v nejrozsáhlejší variantě. Projekt podle Konvalinky příliš nabobtnal a cena by přesáhla půl miliardy korun. Proto zastupitelé rozhodli o snížení maximální ceny, kterou později kvůli vývoji cen ve stavebnictví znovu upravovali. Podle zastupitelstva by neměla překročit 350 milionů korun bez DPH. Konvalinka míní, že taková částka je stále reálná. "I s ohledem na to, že ceny na trhu stavebních prací a stavebních produktů a hmot se různě hýbou, ale už příliš nerostou," dodal.

Loni na podzim radnice uváděla, že chce na jaře vybrat zhotovitele a v létě stavět. To se ale nestihlo. Podle opozičního zastupitele za TOP 09 Václava Švendy vedení města nejdřív rok a půl tápalo a pak ztratilo odvahu. Nový akvapark měl být podle něj už dávno v provozu. Konvalinka namítá, že radnice čelí velkému množství dotazů od potenciálních dodavatelů, na něž musí odpovídat. Zároveň se snažila zakázku co nejlépe připravit.