Komatsu potřebu bagr

Příbram kvůli námitkám vyhlásí nový tendr na rekonstrukci akvaparku

Příbram 3. října (ČTK) - Vedení Příbrami se rozhodlo ukončit tendr na přestavbu akvaparku a vyhlásit ho znovu. Důvodem jsou námitky jednoho z možných dodavatelů, město se chce vyhnout případným vleklým sporům. Soutěž zopakuje ve zkráceném režimu. Dodavatel stavby bude znám ke konci roku a rekonstrukce by měla začít příští rok na jaře, informovala dnes ČTK mluvčí radnice Eva Švehlová. Příprava projektu se komplikovala už dříve, město několikrát prodlužovalo termín pro podání nabídek. Opozice postup radnice dlouhodobě kritizuje, příprava projektu je podle ní pomalá. Radnice se hájí tím, že čelila řadě dotazů od dodavatelů a problémy způsobil i růst cen ve stavebnictví.

Jeden z dodavatelů podal v zákonné lhůtě námitky proti opomenutí zadavatele, týkaly se elektročásti položkového rozpočtu. Město námitky podrobilo obsahové a právní analýze, na jejímž základě se rozhodlo mu vyhovět. Po uplynutí zákonné patnáctidenní lhůty vyhlásí tendr znovu za obdobných podmínek. Nová lhůta pro podání nabídek bude na spodní hranici, tedy kolem 40 dnů. V zakázce by mělo být zohledněno všech zhruba 300 dotazů, které radnice v rámci předešlého řízení zodpověděla.

"Zvažovali jsme úplné odmítnutí námitek, tuto variantu jsme dlouze s právníky posuzovali. Chceme jít správnou a transparentní cestou a vyhnout se vleklým sporům. Tendr zopakujeme ve zkráceném režimu a dáme možnost dodavatelům podat nabídky znova. Sledujeme ceny na trhu stavebních komodit a prací, které začínají pomalu padat, je tedy možné, že zopakováním tendru dosáhneme nižších nabídkových cen," uvedl starosta Jan Konvalinka (za ANO).

Pokud se vše obejde bez námitek ze strany firem a nebude nutné vyřizovat další dotazy, je předpokládaný termín pro podání nabídek v opakovaném tendru ke konci listopadu. Výběrové řízení je dvoukolové. V prvním kole komise zkoumá kvalifikační předpoklady dodavatelů a ve druhém kole nabídkovou cenu.

Příbram akci chystá několik let, hovořit se o ní začalo v roce 2016. Cena by podle posledních informací neměla překročit 350 milionů korun bez DPH. Loni na podzim radnice uváděla, že chce na jaře vybrat zhotovitele a v létě stavět. To se ale nestihlo.

Opozice přípravu projektu kritizuje, podle opozičního zastupitele za TOP 09 Václava Švendy vedení nejdřív rok a půl tápalo a pak ztratilo odvahu. Nový akvapark měl být podle něj už dávno v provozu. Podle Konvalinky radnice čelila velkému množství dotazů od potenciálních dodavatelů, na něž musela odpovídat. Zároveň se snažila zakázku co nejlépe připravit.

Město v květnu 2020 zastavilo práce na přípravě rekonstrukce v nejrozsáhlejší variantě. Projekt podle Konvalinky příliš nabobtnal a cena by přesáhla půl miliardy korun. Proto zastupitelé rozhodli o snížení maximální ceny, kterou později kvůli vývoji cen ve stavebnictví znovu upravovali.