Komatsu potřebu bagr

Přestavbu křižovatky v Kopřivnici komplikuje špatně položený plynovod

Kopřivnice (Novojičínsko) (ČTK) - Přestavbu křižovatky ulic Obránců míru, Francouzské a Školní na kruhový objezd komplikuje v Kopřivnici na Novojičínsku plynovod, jehož položení neodpovídá dokumentaci, kterou měli projektanti k dispozici. Kvůli zajištění bezpečnosti byla stavba dočasně pozastavena a nyní se hledá co nejbezpečnější a nejrychlejší řešení. ČTK to dnes sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.

Stavba začala na konci března, hotova měla být do půlky června a předpokládané náklady dosahují téměř deseti milionů korun. Křižovatka se měla původně přestavovat už loni, ale při podzimních pracích na přeložkách vodovodu se objevily nezmapované inženýrské sítě, které s nimi byly v kolizi, což způsobilo posun termínu stavby. "Plynovod však měl být dle dostupné dokumentace v pořádku a projekt byl plynaři odsouhlasen," uvedla mluvčí.

Starosta Miroslav Kopečný (ODS) uvedl, že to není poprvé, kdy dokumentace neodpovídá skutečnosti. "V minulosti někdo provedl nekvalitně svou práci a nám se to nyní vrací. Plynovod je v tomto místě zhruba půl metru pod zemí, avšak dle dokumentace to měl být dvojnásobek. O tomto stavu nevěděl ani správce plynovodu, který nám projekt křižovatky schválil. Nyní společně jednáme o vhodném technickém řešení," uvedl starosta.

Ludvík Michalec z odboru rozvoje města uvedl, že možným řešením je překrytí plynovodu ochrannými ocelovými pláty. "To nám však musí schválit plynaři, kteří mají na vyjádření měsíc. Samozřejmě doufáme, že zpětnou vazbu získáme rychleji," uvedl Michalec. Výstavbu by to podle něj sice zdrželo, ale dokončena by měla být letos. Pokud by ale plynaři toto řešení neschválili, musela by se udělat přeložka plynovodu.

"Chápeme, že jsou občané naštvaní, my z toho taky nemáme žádnou radost. Není to chyba města, které stavbu projektovalo. Dříve se bohužel tolik nedbalo na řádné vedení dokumentací, neprobíhalo tolik kontrol, takže se s podobnými překvapeními občas setkáváme," uvedl vedoucí odboru rozvoje města Jiří Štěpán.

Hlavním investorem přestavby křižovatky je Moravskoslezský kraj, město zaplatí zhruba třetinu nákladů. Kopřivnická radnice zajistila projekční přípravu projektu včetně stavebního povolení.