Komatsu potřebu bagr

Přestavba křižovatky Mostní a Březnické ulice ve Zlíně začne letos v březnu

Zlín 27. ledna (ČTK) - Dlouho připravovaná přestavba frekventované křižovatky Mostní a Březnické ulice ve Zlíně začne letos v březnu. Práce začnou 1. března, s dopravními omezeními pro motoristy se počítá nejdříve od 13. března. Stavba v celkové hodnotě přibližně 135 milionů korun včetně DPH potrvá po celou letošní stavební sezonu, uvedli v dnešní tiskové zprávě zástupci Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které se o silnice nižších tříd v regionu stará.

Pokud by se vyskytly nečekané komplikace nebo zdržení, poslední etapa stavby by podle nich mohla být dokončena dokonce až v roce 2024. Větší část investice financuje město Zlín, na investora ŘSZK připadá z celkového objemu prostředků jen asi 14 milionů korun. Stavbu zajistí sdružení firem Eurovia CS Praha a SMO Otrokovice.

Křižovatka Mostní a Březnické ulice je blízko frekventované třídy Tomáše Bati a nedaleko sportovní haly či sídla krajského úřadu. Březnickou ulicí vede vytížená silnice, po které motoristé směřují do Uherského Hradiště, Uherského Brodu i Luhačovic. S ulicí se kříží místní komunikace, ulice Mostní, která vede do čtvrti Letná a jezdí po ní také trolejbusy. Nová světelně řízená křižovatka se posune na úroveň odbočky k hotelu Zlín. Počítá se také s opravou ulic, chodníků, změnou zastávek nebo rozšířením univerzitního parku.

Na začátku března stavbaři uzavřou parkoviště mezi obratištěm trolejbusů a Mostní ulicí. Hlavní dopravní omezení, kterým bude změna provozu v Březnické ulici z obousměrného na jednosměrný, začne platit v závislosti na počasí a vyřízení potřebných povolení nejdříve od 13. března. "Bude snaha zahájit první etapu stavby co nejdříve, nejpozději od 1. dubna," uvedl provozně-technický náměstek ŘSZK Radek Berecka.

První etapa potrvá tři měsíce, pracovat se bude například na rekonstrukci jednoho jízdního pruhu Březnické ulice od nově budované křižovatky po sportovní halu. "Z toho důvodu bude v Březnické ulici povolen pouze jednosměrný průjezd vozidel ve směru z centra města k Majáku. V opačném směru budou motoristé používat objízdnou trasu přes Kudlov," uvedl ředitel ŘSZK Bronislav Malý. Nákladní automobily budou muset využívat objízdnou trasu z Uherského Hradiště přes Otrokovice do Zlína.

Na objížďce pro osobní automobily a autobusy přes Kudlov se počítá s drobnější úpravou jízdních pruhů ulice Osvoboditelů v křižovatce u Kolektivního domu. Povolená bude podle zástupců ŘSZK též jízda vozidel v ulici Na Požáře ve směru od Hradské ulice ke Štefánikově včetně mostu přes Kudlovský potok, kde nyní platí jednosměrný provoz v opačném směru. Postup dalších tří etap stavebních prací a rozsah dopravních omezení ještě budou silničáři upřesňovat.