Přestavba I/3 u Benešova se oddaluje, krajský úřad zamítl žádost ŘSD

Benešov 9. června (ČTK) - Plánovaná přestavba silnice I/3 podél Benešova se oddaluje, krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) o vydání rozhodnutí o umístění stavby. Záměr podle něj nesplňuje požadavky uvedené ve stavebním zákoně a jeho prováděcích předpisech. ŘSD se proti rozhodnutí krajského úřadu odvolá, uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Hlavní silniční tah z Prahy na jih má mít u Benešova větší kapacitu. Stavbaři počítají s novým šířkovým uspořádáním v režimu dva plus jedna a zahloubením silnice. K žádosti ŘSD však přišla řada námitek od vlastníků sousedních pozemků. Obávají se, že budou omezeni v užívání dosavadních staveb, pro některé by navržené řešení mohlo znamenat i větší hluk z dopravy. Úřad uznal jejich námitky jako důvodné a žádost ŘSD koncem května zamítl.

Studecký poukázal na to, že projektant i zástupci ŘSD v minulosti jak s krajským úřadem, tak účastníky řízení aktivně jednali, což podle něj dokládají jednotlivé dokumenty. "Proti vydanému rozhodnutí o zamítnutí žádosti o vydání územního rozhodnutí o umístění stavby ŘSD připravuje odvolání," dodal mluvčí.

Přípravu stavby kritizuje spolek Alternativa středočeské D3. V dopise již požádala generálního ředitele ŘSD Radka Mátla o prověření práce příslušného útvaru ŘSD, aby řízení o stavbě mohlo být obnoveno v co nejkratší době. S podobnými problémy se podle spolku potýkají i další stavby na páteřní silnici regionu. Na obchvat Olbramovic se podle Alternativy čekalo 30 let, obchvat Miličína je v nedohlednu a na severovýchodní obchvat Benešova údajně nejsou peníze. Spolek dokonce vyslovil podezření, že stavby, jež mají zlepšit bezpečnost a průjezdnost na silnici I/3, mohou být zdržovány úmyslně, aby neztratila opodstatnění dostavba středočeského úseku dálnice D3.

Ministerstvo dopravy kritická prohlášení Alternativy týkající se trasy D3 dlouhodobě odmítá. Takzvaná západní varianta přes Posázaví byla podle něj opakovaně vyhodnocena jako ekonomicky smysluplná a pro obyvatele nejvhodnější. Alternativní návrh, tedy přidání pruhů k silnici I/3 a výstavba obchvatů, by podle něj chybějící úsek D3 nenahradil.

Zároveň se však pracuje i na přestavbě I/3. Stavbaři už v minulosti tuto silnici rozšiřovali mezi Benešovem a napojením na dálnici D1 u Mirošovic a u Benešova vybudovali dvě okružní křižovatky U Topolu a Červené Vršky. Nyní zbývá rozšířit kapacitu úseku I/3 podél Benešova, právě mezi těmito křižovatkami, kde je potřeba zlepšit plynulost dopravy.