Cime 2 kvartál 2024

Přestavba areálu Dolu Frenštát by mohla začít po roce 2024

Trojanovice (Novojičínsko) 16. prosince (ČTK) - Přestavba areálu Dolu Frenštát na Novojičínsku by mohla začít po roce 2024 a trvat by měla do roku 2040. V areálu by pak měly být budovy pro podnikání i bydlení. Počítá se se vznikem beskydského návštěvnického centra s rozhlednou, se soukromou školou a školkou či podnikatelským inkubátorem. Celkové náklady se odhadují na 2,5 miliardy korun. Obec Trojanovice předpokládá, že část peněz získá z evropského programu spravedlivé transformace. ČTK to řekl starosta Jiří Novotný.

"Projekt, nazvaný Cérka, je nyní ve fázi přípravy. Máme hotovou studii proveditelnosti na rozvoj toho území. Musíme ji nyní upravit. Rozfázovat, abychom mohli říct, co uděláme jako první. V první etapě financované z fondu spravedlivé transformace," uvedl Novotný.

Areál je nyní ve správě státního podniku Diamo, který už zahájil jeho revitalizací. Letos v létě začala nákladní auta na místo navážet materiál pro zasypání dvou šachet. Celkem je potřeba navézt 200.000 tun zásypu. "Návoz pokračuje. Momentálně jsme ve dvou třetinách. V květnu by mělo začít samotné zasypávání," uvedla mluvčí podniku Diamo Jana Dronská. Tyto práce by měly trvat do července 2023.

Dodala, že následovat budou úpravy na povrchu. "Chystá se demolice některých objektů. To provedeme po dohodě s Trojanovicemi. Město rozhodne, co si bude chtít ponechat," řekla Dronská. Revitalizace prostoru podle ní skončí v roce 2024. Diamo navíc už připravuje převod areálu a okolních pozemků na obec.

"Do roku 2027 budeme obnovovat zastaralou a stavět novou infrastrukturu a inženýrské sítě. Chceme také vybudovat propojení Frenštátska a Zlínského kraje prostřednictvím nové cyklostezky," řekl starosta Novotný. Projekt Cérka má za cíl přeměnit dlouhodobě veřejně nepřístupnou zónu v majetku státního podniku Diamo na otevřené živé místo, které se stane dobrou adresou pro práci, bydlení i volný čas. "Jedinečná lokalita na úpatí Beskyd v území CHKO předurčuje budoucí charakter místa, kde velkou roli hraje příroda," uvedl.