Cime 2 kvartál 2024

Přerovští zastupitelé schválili záměr vypsat zakázku na obří přestavbu Emosu

Přerov 25. dubna (ČTK) - Přerovští zastupitelé dnes schválili záměr vypsat veřejnou zakázku na rekonstrukci budoucí budovy magistrátu na Masarykově náměstí známé jako Emos. Objekt město předloni koupilo za 38 milionů korun, přestěhovat by se do něj mělo zhruba 160 úředníků. Pětipodlažní nevzhledná administrativní budova by se měla přeměnit v moderní sídlo podle vítězného architektonického návrhu společnosti Anagram&Gruppa. Náklady byly původně odhadovány na 130 milionů korun, nyní se odhad vyšplhal na 300 milionů korun. Právě cena se stala terčem kritiky řady zastupitelů.

Nynější budova by měla být podle projektové dokumentace, za kterou zaplatilo město 18 milionů korun, kompletně odstrojena až na nosnou konstrukci. Podle projektantů počítal původně soutěžní návrh s částkou 130 milionů korun, cena se poté zvýšila kvůli dopracování návrhu a významně se v ní projevil nárůst cen stavebního materiálu. Podle primátora Petra Měřínského (ANO) se nyní počítá s náklady ve výši 301 milionů korun. "Veřejná zakázka je k dnešku finančně kryta ve výši 223 milionů korun. Pokud zastupitelé schválí záměr této veřejné zakázky, tak se vypíše a někdy na podzim bychom měli znát zhotovitele s cenou. O výběru zhotovitele by rozhodlo nebo nerozhodlo zastupitelstvo," uvedl primátor.

Zastupitelé dnes kritizovali především zvýšení ceny. "Vedení města původně vycházelo z předpokladu 130 milionů korun, už tehdy jsem říkal, že jde o nereálnou částku. Nákup budovy stál 37,7 milionu, architektonická soutěž 270.000 korun, projektová dokumentace 18 milionů korun, předpokládaná stavební kalkulace je 301 milionů korun, vybavení interiéru 40 milionů korun, IT technika odhad 20 milionů korun a směna jednotky za deset milionů korun. Ve finále jsme na částce téměř 430 milionů korun," uvedl zastupitel František Hrabina (Prosperita). "Chceme spravit fasádu, ale město to bude stát nehorázné peníze. My jako klub tento materiál nepodpoříme," doplnil zastupitel Radek Pospíšilík (Prosperita).

Podle radního Petra Vrány (ANO) však nelze srovnávat cenu holé stavby s cenou plně vybavené budovy. Poukázal také na to, že do budovy by se mohli úředníci sestěhovat z šesti pracovišť a rekonstrukcí budovy by centrální náměstí výrazně ožilo. "Chceme vysoutěžit, abychom zjistili reálnou cenu," uvedla náměstkyně primátora Hana Mazochová (ANO). Doplnila, že financování chce město pokrýt úvěrem 150 milionů korun na 15 let, využít by chtělo také sto milionů korun z dividend a dotace. Finance města by tak rekonstrukce podle Mazochové ohrozit neměla.

Budova pochází z konce 60. let minulého století a je dlouhodobým terčem kritiky kvůli svému vzhledu, který narušil historickou podobu centrálního náměstí. Vítězný návrh autorů zahraniční společnosti Anagram&Gruppa chce objekt přeměnit na moderní budovu s prostorem pro úředníky, kavárnou a vyhlídkou na město. Jejich projekt vybrali odborníci loni z návrhů v takzvaném architektonickém dialogu.