Cime 3 kvartal 2024

Přerovští zastupitelé podpořili prodej Strojaře, nabídne ho zájemcům

Přerov 25. října (ČTK) - Většina přerovských zastupitelů dnes podpořila prodej opuštěného hotelového domu Strojař, který město koupilo před pěti lety za 42 milionů korun, aby zabránilo vzniku další sociální ubytovny. Využití pro objekt však dosud radnice nenašla, zájem o něj nyní projevili developeři, kteří chtějí nemovitost zrekonstruovat na bydlení, případně celý objekt zbourat a vybudovat na místě polyfunkční dům. Město na základě rozhodnutí zastupitelů nyní objedná znalecký posudek pro vyhlašovanou cenu ve výběrovém řízení.

Úplatnému převodu dali zastupitelé přednost před variantou směny za objekt v Palackého 27, kde mohla vzniknout knihovna. Město by však muselo dorovnat rozdíl cen, podle posudku majitelů nemovitosti by rozdíl činil zhruba 24 milionů korun. "Směna je nejkratší cesta k nové knihovně. Měli jsme v programovém prohlášení, že najdeme místo, kde by knihovna mohla vzniknout. Objekt na Palackého 27 je vhodný. Kromě knihovny je zde počítáno také s kinosálem, přednáškovým sálem a kavárnou. Objekt by výrazně oživil prostor v bezprostřední blízkosti dvou středních škol. Novostavba knihovny by byla cestou výrazně nákladnější," uvedl náměstek primátora Petr Kouba (ODS).

V návrhu však rada nebyla jednotná, zastupitelé proto dnes hlasovali i o variantě úplatného převodu za podmínky objednání znaleckého posudku na stanovení ceny v místě a čase obvyklé, která by byla vyhlašovanou cenou ve výběrovém řízení. Podpořila ji náměstkyně primátora Hana Mazochová (ANO). "Jsem pro úplatný převod, máme několik zájemců o koupi Strojaře," podotkla náměstkyně.

O koupi Strojaře usilovalo již dříve přerovské bytové družstvo, které nabídlo cenu 42 milionu korun. Zájem nyní projevily i další společnosti, otrokovická firma chce zrekonstruovat nemovitost pro bydlení a zároveň v bezprostřední blízkosti vybudovat komerční zázemí. Další společnost se sídlem ve Vyškově navrhla demolici objektu a vybudování polyfunkčního domu s knihovnou a byty. Podle ředitele společnosti by menší byty mohlo získat do majetku město jako bytový fond, větší byty by byly určené k prodeji na komerční fázi. Vybudování objektu na zelené louce by pro řadu zastupitelů bylo jistotou, že zde nevznikne sociální ubytovna. "V žádném případě neumožníme novému developerovi, aby zde vznikla ubytovna," uvedl primátor Petr Měřínský (ANO).

Osud devítipodlažního panelového domu Strojař nedaleko centra zaměstnává už druhé vedení radnice. Mezi plány bylo přebudovat byty na zázemí pro mladé rodiny nebo pro seniory, ale i demolice a příprava území pro nového investora, všechny plány však skončily fiaskem, i kvůli nákladům.