Komatsu potřebuju bagr

Přerovští radní podpořili myšlenku stavby rozhledny na Čekyňském kopci

Přerov 30. června (ČTK) - Přerovští radní dnes podpořili myšlenku vybudování rozhledny na Čekyňském kopci a schválili záměr na její realizaci. Stavba na kopci nacházejícím se mezi městem Přerov a jeho částí Čekyně by měla být vysoká 25 až 30 metrů, stát měla kolem pěti až osmi milionů korun. ČTK o tom dnes informovala vedoucí kanceláře primátora Daniela Novotná. O stavbě rozhledny uvažuje město už dva roky, rozhledna se objevila i mezi návrhy obyvatel v prvním ročníku takzvaného participativního rozpočtu.

Již před dvěma lety byla kvůli možné stavbě rozhledny podle zástupců radnice vytipována lokalita, město také zjišťovalo možnost získání dotace, avšak neúspěšně. Kvůli pandemii koronaviru byly tyto úvahy odsunuty. "Rozhledna by určitě byla lákadlem i pro výletníky z větší dálky," uvedl radní Jakub Navařík (ODS).

Z Čekyňského kopce vedou turistické trasy a naučné stezky, jsou tu Knejzlíkovy sady, socha Mamuta odkazující na archeologické nálezy v nedalekém Předmostí, jeskyně nebo dochovaná pozorovatelna civilní obrany. V bezprostřední blízkosti je také známá přerovská rokle. "S kolegy z magistrátu jsem se detailně zabýval i všemi náležitostmi pro umístění rozhledny, možností napojení na komunikace a případně i na inženýrské sítě. V úvahu je třeba vzít také vzletové dráhy přerovského letiště - maximální vhodná výška stavby je asi 25 až 30 metrů. To ale zcela dostačuje, aby byl návštěvníkům umožněn unikátní výhled po velké části střední Moravy. Kvůli údržbě a souladu s krajinou by byla vhodná ocelová nosná konstrukce s dřevěnými prvky," doplnil Navařík.

Návrh na stavbu rozhledny se objevil i mezi 23 návrhy, které jejich autoři přihlásili do participativního rozpočtu. Pro vybrané projekty v kampani s názvem Chci v Přerově mohou lidé hlasovat až do konce července. V tomto případě jde však o projekt výrazně menšího rozsahu, který by v případě realizace nemohl svými náklady přesáhnout částku půl milionu korun.