Cime 2 kvartál 2024

Přerovská radnice požádala o prodloužení zákazu vjezdu nákladních aut do města

Přerov 24. října (ČTK) - Přerovská radnice požádala ministerstvo dopravy, aby po chystaném zprovoznění nové spojnice na silničním průtahu ponechalo v platnosti zákaz průjezdu městem pro vozidla nad 12 tun do doby, než bude postaven a zprovozněn úsek dálnice D1 vedoucí kolem Přerova. Spojnice, která v Přerově zjednoduší průjezd zástavbou u vlakového nádraží a pro niž se vžil název průpich, má být otevřena příští týden v pondělí. Zákaz průjezdu vozidlům o hmotnosti nad 12 tun, které netvoří dopravní obsluhu, platil po dobu její stavby. ČTK to dnes sdělil primátorův náměstek Tomáš Navrátil (ANO).

"Zaslali jsme ministru dopravy dopis, v němž ho žádáme, aby tento zákaz platil až do doby, než bude dokončena dálnice D1 Říkovice - Přerov. Chceme tímto předejít tomu, že si přes město budou řidiči nákladního tranzitu zkracovat cestu," uvedl Navrátil. Podobná žádost byla zaslána také na Olomoucký kraj. "Apelujeme na autority, protože se dokončením průpichu zvýší komfort průjezdnosti městem, které je na severu i jihu napojeno na dálnici, ale zásadní úsek - dálniční obchvat - chybí. Právě proto chceme ponechat dopravní značení, které omezuje vjezd do doby dostavby dálnice," dodal Navrátil.

O průtahu městem, stejně jako o dálnici, se v Přerově hovořilo několik desítek let. "První oficiální příslib zahájení příprav dálnice zazněl v roce 1998 od tehdejšího ministra dopravy. Průtah městem, který je vnímán coby nová důležitá dopravní tepna, se plánuje přibližně stejnou dobu. Průtah je před dokončením, ale na dálnici zatím stále čekáme," uvedl primátor Petr Vrána (ANO).

Špatnou dopravní situaci v Přerově ještě víc zkomplikovalo otevření nového dálničního úseku mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou. V Přerově byl poté zaznamenán velký nárůst tranzitní kamionové dopravy, kterou tři roky omezuje zákaz vjezdu aut nad 12 tun do města. Dodržování zákazu hlídá městská policie. "Naši strážníci ve sledovaném období řešili 1198 nákladních automobilů a rozdali pokuty za 1,5 milionu korun. Dohled nadále pokračuje, ale je zcela nereálné očekávat, že se podaří zachytit všechny řidiče, kteří nerespektují daný zákaz," řekl ředitel Městské policie Přerov Omar Teriaki.

Podle Navrátila projíždělo před zahájením stavby průtahu frekventovanou Polní ulicí denně 20.000 aut, z toho 4500 nákladních vozidel. "Díky zákazu vjezdu vozidlům nad 12 tun se situace zlepšila, protože většina řidičů se Přerovu vyhnula. Do města se tak dostal zlomek aut, která tudy jezdila před omezením. Průtah dopravě odlehčí hlavně v centru města, ale plynulost zajistíme, až bude i dálnice," upozornil Navrátil.

Dálnice D1 nyní končí na okraji Přerova, navazující poslední část do Říkovic má vyřešit špatnou dopravní situaci ve městě. Pro její stavbu loni na podzim skončila platnost výjimky z posuzování vlivu stavby na životní prostředí, takzvané EIA. Ministerstvo dopravy v tomto termínu vydalo zatím nepravomocné stavební povolení, obdrželo ale sedm rozkladů. Zatím o nich nerozhodlo.