Cime 2 kvartál 2024

Přerovská opozice navrhuje rozhodnout o osudu hotelu Strojař v referendu

Přerov 30. listopadu (ČTK) - O osudu opuštěného hotelového domu Strojař v Přerově by mohli rozhodnout v referendu obyvatelé města. Navrhují to Piráti společně s dalšími zástupci opozice. Referendum navrhnou v pondělí na zastupitelstvu, informoval ČTK zástupce Pirátů Jaromír Horký. S návrhem opozice je současné vedení města seznámeno, řekl dnes ČTK primátor Petr Vrána (ANO). Otázka využití Strojaře zaměstnává už třetí vedení radnice. Současná koalice má tuto otázku také ve svém programovém prohlášení. Město koupilo budovu před šesti lety za 42 milionů korun, aby zabránilo vzniku další sociální ubytovny.

Naposledy se o Strojaři mluvilo v souvislosti s jeho prodejem. Piráti s opozicí naopak prosazují, aby město zůstalo většinovým vlastníkem budovy, ve které mohou vzniknout dostupné byty. "Pokud má mít město Přerov možnost ovlivnit bytovou situaci, musí zůstat většinovým vlastníkem hotelu Strojař, jinak cenově dostupné bydlení zůstane i nadále ve hvězdách," uvedla za Piráty Lenka Jüngling, která návrh na referendum za opozici předkládá. Doplnila, že pokud zastupitelstvo v pondělí návrh zamítne, jsou připraveni získat dostatečný počet podpisů od obyvatel.

Piráty podpořili také zástupci Společně pro Přerov, kteří jsou s nimi v opozici. Společně pro Přerov bylo v koalici v době, kdy Strojař město kupovalo. "Přerov by měl investovat tam, kde to bude ku prospěchu občanů," řekl jejich lídr Jan Horký. "Mohu konstatovat a vyjádřit upřímnou radost nad tím, že jsme nalezli společnou řeč s kolegy z opozičních subjektů a nabízíme formou referenda možnost, aby občané města Přerova mohli sami rozhodnout o jeho osudu," podpořil návrh také předseda klubu SPD Dan Chromec.

Otázku Strojaře má v programovém prohlášení i současná koalice, kterou tvoří stejně jako předchozí volební období ANO, ODS a KDU-ČSL s TOP 09. Podle primátora Petra Vrány (ANO) se bude věc probírat při jednání zastupitelstva. "Návrh opozice jsme zaznamenali, a jestli bude referendum vypsáno, to ukáže hlasování zastupitelů 5. prosince. Rádi si vyslechneme argumenty, také my jsme připraveni zastupitelům a v přímém přenosu i občanům vysvětlit naše vize nejen stran Strojaře - přineseme i informace o aktuálním stavu městských bytů, které procházejí rekonstrukcí. Jsou to záležitosti, které spolu úzce souvisí," uvedl primátor.

Devítipodlažní objekt panelového domu, který město koupilo v roce 2016 od ministerstva obrany za 40,5 milionu korun, je opuštěný. Mezi plány byla jeho rekonstrukce na byty pro mladé rodiny nebo seniory, směna objektů, ale i zbourání a příprava území pro nového investora, všechny plány však skončily neúspěchem, i kvůli nákladům. Znění petice je na webu http://zmenmeprerov.cz.