Mercedes

Přerov vyčlenil dva startovací byty pro mladé páry, nájem bude na tři roky

Přerov 2. září (ČTK) - Přerovská radnice vyčlenila z nabídky obecního bydlení dva takzvané startovací byty, které jsou určeny mladým párům či rodinám. Pomoci by měly mladým lidem na začátku samostatného života a začátku pracovní kariéry. Určeny jsou pro lidi do 30 let, nájemní smlouva s nízkým nájmem oproti ostatním cenám za bydlení s nimi bude uzavřena po dobu třech let, sdělili dnes ČTK zástupci radnice.

"Startovací byty jsou ideálním řešením bydlení pro mladé lidi. Nízký nájem jim umožní dosáhnout na plnohodnotné bydlení a zároveň si našetřit finance do budoucna. Obzvlášť v dnešní době, kdy jsou ceny nemovitostí velmi vysoké, je po tomto typu bydlení poptávka," uvedl náměstek primátora Petr Kouba (ODS).

Dva startovací byty vyčlenilo město z bytového fondu ve vlastnictví města. Oba byty jsou velikosti 2+1 a nachází se na adresách Kopaniny a Jižní čtvrť. "V nejbližší době budou na webových stránkách města v sekci realitní web zveřejněny tyto byty v nabídce a zájemci si budou moci podávat žádosti o uzavření nájemní smlouvy," uvedla vedoucí odboru sociálních věcí a školství Romana Pospíšilová.

Žadatelem o startovací byt může být osoba do 30 let včetně, v případě žadatelů partnerů nebo manželů nesmí přesáhnout součet jejich věku 60 let. Žadatel také nemůže vlastnit nemovitost, kterou by mohl užívat k bydlení. Podmínkou je rovněž účast žadatele na trhu práce nepřetržitě po dobu alespoň šesti měsíců před podáním žádosti. "Doba nájmu bude časově omezena na dobu určitou, nejvýše na tři roky s možností prodloužení vždy maximálně o jeden rok. Výše nájemného bude činit 70 korun za metr čtverečný, respektive 80 korun za metr čtverečný v případě prodloužení nájemní smlouvy," uvedla Pavla Roubalíková z kanceláře primátora.

Kromě startovacích bytů nabízí Přerov ze svého bytového fondu také ubytovací kapacity pro nouzové případy. Tamní zastupitelé v polovině června schválili veřejnou zakázku na rekonstrukci 15 městských bytů, které mohou využívat v případě nouze váleční uprchlíci z Ukrajiny. Rekonstrukce bytů, které jsou dosud neobyvatelné, by měla stát zhruba 15 milionů korun. Město chce na tyto opravy čerpat peníze z dotačního titulu Ukrajina.