Komatsu potřebu bagr

Přerov opraví 15 městských, dosud neobyvatelných bytů, pomohou uprchlíkům

Přerov 13. června (ČTK) - Přerov se rozhodl rozšířit své ubytovací kapacity pro nouzové případy. Zastupitelé dnes schválili veřejnou zakázku na rekonstrukci 15 městských bytů, které mohou využívat v případě nouze váleční uprchlíci z Ukrajiny. Rekonstrukce bytů, které jsou dosud neobyvatelné, by měla stát zhruba 15 milionů korun, město chce na tyto opravy čerpat peníze z dotačního titulu Ukrajina.

"Je vytipováno celkem 15 bytů a to na ulici Generála Štefánika, nám. Františka Rasche a na Jižní čtvrti, které vytipoval odbor majetku," uvedla náměstkyně primátora Hana Mazochová (ANO). Rekonstrukce by se měla uskutečnit v druhém pololetí letošního roku a kvůli čerpání dotací musí být dokončena do konce února příštího roku. "Uděláme maximum pro to, abychom byli schopni dotaci čerpat. Pokud bychom měli u některých bytů pochybnosti, že to nestihneme, do rekonstrukce se pouštět nebudeme," doplnil primátor Petr Měřínský (ANO). Dotace činí zhruba půl milionu korun na jeden byt.

Rekonstrukce podle materiálů, které dostali zastupitelé, zahrnuje vyklízení, výměnu elektroinstalace, podlahářské či stolařské práce, ale i malířské práce, rekonstrukci koupelen, výměnu plynových topidel či rekonstrukci rozvodů.

Radnice tímto krokem reagovala na zveřejnění dotace ministerstva pro místní rozvoj na podporu bydlení, a to v programu Ukrajina - rozšíření ubytovacích kapacit. Dotace cílí na rozšíření ubytovacích kapacit prostřednictvím bytů, které jsou kolaudovány jako byty podle stavebního zákona, ale jsou aktuálně neobyvatelné. "Pokud do 30. září 2022 doložíme všechny potřebné podklady, jako například smlouvu o dílo s dodavatelem stavebních prací, bude vydáno rozhodnutí o poskytnutí dotace," doplnili v materiálu pro zastupitele zástupci radnice.

Při posledním jednání zastupitelstva na konci dubna vedení Přerova uvedlo, že ve městě našlo zázemí přes 500 Ukrajinců, kteří uprchli před válečným konfliktem ve své zemi, což tvoří zhruba jedno procento z celkového počtu obyvatel města. Dalších více než 1900 uprchlíků našlo ubytování v obcích s rozšířenou působností. Město pro jejich ubytování vyčlenilo Hotel Zimní stadion s kapacitou 44 míst, k dispozici mělo i krizový byt v Jižní čtvrti, zázemí našli tito lidé i na faře v Předmostí.