Cime 2 kvartál 2024

Přerov chystá v Dluhonicích lokalitu Záhumení, jde o kompenzaci za stavbu D1

Přerov (ČTK) - Přerov chystá čtvrtou etapu kompenzací pro místní část Dluhonice za stavbu posledního úseku dálnice D1. Týkat se bude stavby nové rozvojové lokality Záhumení, kde má přibýt pět nových rodinných domů, veškeré sítě i komunikace. Oblast tím bude připravena na další rozvoj v příštích letech, řekl ČTK náměstek primátora Tomáš Navrátil (ANO). Obyvatelé Dluhonic stavbu dálnice v těsné blízkosti obce pociťují nejvíce, k zemi kvůli dálnici musely jít i tři domy. Obec má získat v podobě kompenzací dohromady až 132 milionů korun.

Předpokládaná hodnota vybudování nové rozvojové lokality Záhumení je kolem 50 milionů korun. Podle Navrátila jde v pořadí o čtvrtou etapu kompenzací. "V první etapě se opravil kulturní dům v Dluhonicích, druhá etapa se týkala chystání projektových dokumentací. Třetí etapa, která nyní běží, zahrnuje opravu parkovacích stání, chodníků a veřejných osvětlení. Současná čtvrtá rozvojová etapa se týká vybudování lokality Záhumení, kde by mohli bydlet noví obyvatelé Dluhonic," uvedl náměstek primátora.

Rozhodnutí o rozvoji tohoto místa vzešlo z jednání s místním výborem Dluhonic, během kterých vznikal seznam kompenzačních opatření. "Byl to jeden z bodů, které požadovali. Vzhledem k tomu, že některé domy musely jít kvůli stavbě dálnice k zemi, žádali lokalitu, kde by se nové domy mohly postavit. Z pozemků, které město vykoupilo, je lokalita zatím dimenzována na pět rodinných domů, nicméně infrastruktura - plyn, voda, elektřina, jsou dimenzovány na daleko větší počet domů," doplnil Navrátil.

Podle náměstka Vladimíra Lichnovského (ANO) stavba zahrnuje nejen sítě, ale i sjezdy k budoucím rodinným domům. Veřejná soutěž o zakázku by mohla začít už nyní, na jaře by mohly začít stavební práce, vyplynulo z vyjádření Lichnovského.

V přerovské místní části Dluhonice se nyní pracuje, stavbaři tam od října opravují infrastrukturu. Tato třetí etapa kompenzací zahrnuje rekonstrukci chodníků, veřejného osvětlení i stavbu nových parkovacích ploch, dohromady bude stát 37 milionů korun. Kromě rekonstrukce místního kulturního domu přibyl letos v srpnu v Dluhonicích nový sportovní areál za více než 50 milionů korun. Vznikl jako náhrada za sportoviště, které muselo stavbě D1 ustoupit. Na vyplacení kompenzací obci se na začátku roku 2020 dohodli zástupci Přerova, Olomouckého kraje a ministerstva dopravy.