Mercedes

Přerov chystá u Bečvy další dvě protipovodňové stavby

Přerov 1. února (ČTK) - Přerovská radnice plánuje rozšířit systém protipovodňové ochrany města. Radní v těchto dnech schválili další dvě protipovodňové stavby, které mají bránit rozlití Bečvy do zastavěné části města. První počítá se zídkou nad jezem směrem od mostu k chemickým závodům. Druhá zábrana povede od oblasti pod nemocnicí až k tenisovým kurtům, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. Ve městě byla naposledy kvůli povodním dokončena před třemi lety stavba téměř půlkilometrové betonové zdi na nábřeží Edvarda Beneše.

Náklady na dvě nové stavby jsou podle primátora Petra Měřínského (ANO) kolem 82 milionů korun. "Město by se mělo podílet 15 miliony, větší část nákladů má pokrýt dotace z ministerstva zemědělství," uvedl Měřínský a dodal, že zastupitelé budou o návrzích jednat 8. února.

Město má pro nové stavby již nachystánu projektovou dokumentaci, vydáno je také stavební povolení a připravena je smlouva o spolupráci mezi Povodím Moravy coby investorem a městem.

Stavby mají podle mluvčí radnice navazovat na protipovodňová opatření, která Přerov už má. Za obdobných podmínek ve městě vyrostla v roce 2017 například zídka na nábřeží Edwarda Beneše mezi mosty Míru a Legií, která je při hrozících záplavách doplněna v mezerách mobilním hrazením. "Nemá ale jít jen o stavbu zídek, v plánu jsou samozřejmě i opatření na stokové síti, která mají při povodních zabránit zpětnému zaplavení území prostřednictvím veřejné kanalizační sítě, kdy v kanalizaci vzniká tlakové proudění a splaškové vody jsou spolu s vodou z Bečvy vytlačovány do ulic," uvedl náměstek primátora Michal Zácha (ODS).

O protipovodňových opatřeních se ve městě mluví od roku 1997, kdy Přerov zasáhla stoletá voda, která tehdy zaplavila větší části města až do výše tří metrů. Po záplavách bylo vydáno 47 demoličních výměrů, staticky bylo narušeno 23 domů. Zatopených bylo dohromady 250 domů a 226 obecních bytů. Menším záplavám se město nevyhnulo ani v dalších letech, naposledy se Bečva vylila z břehů na podzim loňského roku.

Město v roce 2016 postavilo ochrannou zídku před areálem Kazeta, na levém břehu Bečvy. Její stavba přišla na 6,3 milionu korun, v září 2017 byla dokončena stavba betonové zdi, která ochrání před padesátiletou vodou obyvatele v okolí nábřeží Edvarda Beneše. Stavba včetně mobilního hrazení na břehu řeky Bečvy trvala zhruba rok, vyšla na 12,7 milionu korun. Další série protipovodňových opatření mají na tyto stavby navazovat.