husqvarna

Premiot Mining & Resources chce na Opavsku obnovit těžbu břidlice

Vítkov (Opavsko) 29. srpna (ČTK) - Společnost Premiot Mining & Resources připravuje na Opavsku obnovení těžby břidlice v dolech Lhotka na okraji Vítkova a v nedalekých Nových Oldřůvkách v Čermné ve Slezsku. Ve Lhotce by se mělo těžit až 50.000 tun břidlice ročně. Využívat se bude na střešní krytinu, dlažby či obklady, firma ale bude vyrábět i břidličné drtě a další výrobky, a tak by z vytěženého materiálu neměl zůstat žádný odpad. ČTK to řekl ředitel a předseda představenstva společnosti Petr Welser.

Ve lhoteckém dole se přestalo těžit před více než deseti lety. Pak nastal postupný úpadek dolu, jeho devastace a rozkrádání zařízení, což bylo důsledkem sporů dvou majitelů, z nichž jeden vlastnil práva k dobývání a druhý pozemky, stavby a vlastní důl. Společnost Premiot Group loni obě firmy koupila a začala pracovat na obnově dolu. Náklady odhaduje na 200 milionů korun.

"V současné době pracujeme na legislativě a na revitalizaci dolu i povrchu. Do dolu momentálně míří nakladač, a aby se mohl pohybovat v chodbách, tak je musíme rozšířit na profil minimálně šířky i výšky tří metrů, abychom vyhověli bezpečnostním báňským podmínkám,“ řekl Welser.

Firma potřebuje dostat do dolu i další technologie. Při dobývání bude využívat metodu takzvaného sestupkového komorování, která bude spočívat v nedestruktivním rozpojování horniny. "To znamená, nebudeme využívat trhací práci, ale budeme využívat řezání, a to buď kotoučovými, nebo lanovými pilami, abychom zachovali strukturu bloku. Bloky by měly mít rozměry metr krát 60 krát 40 centimetrů,“ popsal ředitel.

Denně by se z dolu mělo vyvézt 100 až 150 takových bloků. "Budou vyvezeny jámou, kterou nyní rekonstruujeme, a kolejovou dopravou budou mířit do zpracoven. Tam dojde k ořezu bloků, ke štípání bloků, ke zpracování na tašky, na obklad, ke kalibraci tašky nebo obkladu,“ řekl Welser.

Veškerý materiál bude muset projít technologickými zkouškami, jež si firma nechá certifikovat. "Neexistuje, že by z dolu šel výrobek, který nebude mít certifikát. Bude kladen důraz na vysokou kvalitu materiálu, který budeme vyrábět, což je podmínka pro to, abychom uspěli i na evropských trzích,“ řekl.

Na povrchu areálu dolu vznikne úpravna. Premiot chce staré budovy zbourat a postavit celý areál nově tak, aby stavby vyhovovaly podmínkám moderních technologií. "Areál se postaví ve stejném duchu, ale už na míru. Hornický ráz včetně těžní věže zůstane zachovaný. Předpokládáme, že první ušlechtilá výroba z dolu pojede v polovině roku 2022, kdy bychom měli zahájit těžbu ve dvou komorách,“ řekl Welser.

Základem bude produkce střešní krytiny, dlažby, obkladů a také šlapáků, tedy zahradních kamenů do chodníků, a pásků a šavlí, což jsou obkladové díly na sokly. Kromě domácího trhu chce firma dodávat krytinu i do dalších zemí, kam se klimaticky hodí, tedy na Slovensko, do Polska, Německa, Dánska či zemí Beneluxu.

"Místní stavby v dost širokém okolí včetně přesahu do Polska a na Slovensko byly pokrývány krytinou z místních dolů. Jde o obnovu tradice. Hlavní náhradou byl materiál čínský nebo španělský, který se tu s ohledem na své parametry nehodí. My víme, že dneska je tu u sakrálních staveb poptávka několik set tisíc metrů čtverečních, které bychom byli schopni umístit,“ řekl Welser.

Odpadní materiál chce firma dále zpracovávat například na drtě či písky. "Použití břidlice je tak širokospektrální, že z plánované těžby 40.000 až 50.000 tun ročně by neměl zůstat žádný odpad, všechno by mělo být zpracováno,“ řekl ředitel.

Zásoby břidlice v dole jsou podle něj vysoké, těžit by se tam mohla i stovky let. Nyní v dole pracuje 15 lidí, po spuštění těžby a vybudování zpracovny by tam mělo být až 80 zaměstnanců. Z materiálu například z hald už nyní firma vyrábí zahradní kámen a drť.

Ve Lhotce bude základna i pro pracovníky, kteří budou těžit břidlice v deset kilometrů vzdáleném dole Nové Oldřůvky. "Tam se to bude taky obnovovat, jsme v povolovací fázi rozvoje ložiska. V červenci byl pro ložisko stanoven dobývací prostor. Teď je v přípravě plán otvírky a přípravy dobývání. Předpokládáme, že letos získáme povolení hornické činnosti a můžeme zahájit přípravu ložiska. To bude znamenat výstavbu portálu, rozšíření chodeb, zajištění větrání dolu. Důl nebude mít zpracovnu, bude mít těžbu v několika komorách a bloky budeme vozit do zpracovny na Lhotku,“ řekl Welser. Těžba by tam mohla začít po spuštění zpracovny ve Lhotce, dodal.