Komatsu potřebu bagr

Přeměnu příspěvkové organizace ŘSD na státní podnik Sněmovna zřejmě schválí

Praha (ČTK) - Přeměnu nynější příspěvkové organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na stejnojmenný státní podnik Sněmovna zřejmě schválí. Vládní novelu o pozemních komunikacích dnes podpořil hospodářský výbor, který doporučil dále posílit kontrolu podniku. Cílem transformace ŘSD je právě účinnější prověrka finančních toků státem a podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) také větší konkurenceschopnost na trhu práce, aby bylo možné zajistit co nejlepší odborníky.

Hospodářský výbor na návrh Stanislava Blahy (ODS) doporučil vyškrtnout z novely ustanovení, podle kterého by Státní fond dopravní infrastruktury nesměl v ŘSD dohlížet na hospodárnost, účelnost a efektivitu využití peněz. Fond dopravní stavby a jejich údržbu hradí. Státní podnik ŘSD navíc bude muset podle další Blahovy podpořené úpravy zavést vnitřní prověrkový systém podle zákona o finanční kontrole.

Změnou zákona o pozemních komunikacích spouští ministerstvo dopravy proces přeměny ŘSD. Záměr změny právní formy schválila už minulá vláda v létě 2021.

Náklady na celý proces se podle dřívějších odhadů ministerstva dopravy budou pohybovat kolem 50 milionů korun. Ministerstvo chce ale následně snížit počet, rozsah a finanční náročnost služeb poskytovaných externími dodavateli, což může přinést úsporu zhruba 85 milionů korun ročně.

Současné ŘSD ČR vzniklo z Ředitelství dálnic Praha založeného v roce 1967. Na starost má dálnice a silnice I. třídy, zabezpečení správy, údržby a opravy a také jejich výstavbu a modernizaci. Prvním úsekem dálnice v Československu otevřeným pro veřejnost v roce 1971 se stal úsek Spořilov–Mirošovice v délce 22,5 kilometru spolu s benešovskou přípojkou. Od té doby bylo postaveno a zprovozněno přes 700 kilometrů dálnic a více než 400 kilometrů rychlostních silnic, vyplývá z webu ŘSD.