Cime 3 kvartal 2024

Přeložka silnice I/11 u Bludova odvede automobilovou dopravu z okolních obcí

Šumperk (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes zprovoznilo čtyřkilometrovou přeložku silnice I/11 z Postřelmova do Chromče na Šumpersku. Přispěje ke snížení intenzity automobilové dopravy na silnicích druhé a třetí třídy vedoucích okolními obcemi. Nová silnice navazuje na obchvat Bludova, otevřený loni v prosinci. Stavbu přeložky z Postřelmova do Chromče za 318 milionů korun zajistila společnost Strabag, která v tendru nabídla nejlepší cenu.

Silnice I/11 je páteřní komunikací mezi západem a východem Česka. Dopravně propojuje Hradec Králové, Šumperk, Opavu, Ostravu, Havířov, Třinec a Mosty u Jablunkova, kde navazuje na slovenskou silniční síť. "Přeložka silnice I/11 úzce souvisí s nedávno zprovozněným obchvatem Bludova. Stavby na sebe navazují a tvoří spolu jeden celek prospěšný životnímu komfortu i bezpečnosti silničního provozu. Silnice odvede dopravu nejen z Bludova a dalších obcí, ale i ze silnic druhé třídy," řekl novinářům generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Nový silniční úsek mezi obcemi Postřelmov a Chromeč, jehož stavba byla zahájena v roce 2022, je podle Mátla prvním projektem zaměřeným na zvýšení kapacity frekventované silnice I/11. Po zprovoznění přeložky bude část bývalé silnice I/11 zařazena do kategorie silnic druhé třídy. Starosta Chromče František Brdečka (KDU-ČSL) při slavnostním zprovoznění přeložky řekl, že dosud obydlenou zástavbou denně projíždělo velké množství automobilů. "Všichni, kdo to tady znají a jedou z Olomouce směrem na Hradec Králové nebo Hanušovice, tak si přes nás zkracovali cestu. Od nového úseku si slibujeme, že se automobilový provoz v obci sníží," uvedl.

ŘSD postupně modernizuje také nedalekou silnici I/44 vedoucí z centrální části Olomouckého kraje do Jeseníků. Loni byl zprovozněn obchvat Bludova u Šumperku, jehož stavba stála 2,323 miliardy korun. ŘSD připravuje obchvat Šumperku a nedávno získalo územní rozhodnutí pro plánovaný obchvat Zábřehu. Jeho stavba má být zahájena v roce 2026 a dokončena o tři roky později. Letos ŘSD zahájí výkup pozemků pro obchvat obce Libivá u Mohelnice na trase silnice I/44. Jeho stavba má začít v roce 2027 a vyžádá si investici zhruba 736 milionů korun. Zprovoznění obchvatu je naplánováno na rok 2029. Silniční síť na Šumpersku by v budoucnu měla být u Mohelnice napojena na novou dálnici D35.

Silnice I/44 je důležitou komunikační osou ve směru z jihu na sever Olomouckého kraje. "Je prakticky jedinou vhodnou komunikací umožňující spojení měst Šumperka a Jeseníku s krajským městem Olomoucí. Silnice I/44 umožňuje navíc přístup do rekreačně významné oblasti Jeseníků," uvedlo ŘSD. Podle hejtmana Josefa Suchánka (STAN) se díky miliardovým investicím do modernizace silnice I/44 výrazně zlepšuje dopravní dostupnost Šumperska a Jesenicka. "Zvyšuje se bezpečnost, pohodlí a také rychlost automobilové dopravy," řekl novinářům Suchánek.