husqvarna

Před 20 lety byl v Portugalsku otevřen nejdelší most v Evropě

Lisabon/Praha 28. března (ČTK) - Před dvaceti lety, 29. března 1998, byl v Portugalsku otevřen nejdelší most v Evropě. Most o délce 12,3 kilometru a s nájezdy 17 kilometrů nazvaný podle významného portugalského cestovatele Vaska de Gamy, který právě před 500 lety objevil námořní cestu do Indie, se klene přes řeku Tejo severovýchodně od Lisabonu.

Most Vaska de Gamy, nazývaný v Portugalsku stavbou století, spojuje pobřeží s vnitrozemím a umožňuje lepší přístup k evropské silniční síti. Zlepšil také spojení mezi severem a jihem, aniž by bylo zatíženo hlavní město. Dosavadní most přes řeku Tejo stojící deset kilometrů od nového byl naprosto přetížen.

Most Vaska de Gamy je po tunelu La Manche největší civilní stavbou v Evropě, jejíž cena dosáhla 967 miliónů dolarů. Postavilo ho francouzsko-norsko-portugalské konsorcium, které zahájilo stavbu v roce 1995.

Most je široký 30 metrů a má šest jízdních pruhů, které mohou být rozšířeny na osm. Je 14 metrů nad hladinou řeky, ale při vjezdu do Lisabonu se zvedá do výše téměř 50 metrů. Rozpětí mezi pilíři je 824 metrů. Most byl koncipován tak, aby odolal silným seizmickým otřesům. Jeho základy v korytě řeky Tejo jsou uloženy na 820 pilotech dlouhých 60 metrů a o průměru dva metry.