husqvarna

Pražský Máj se v půlce 70. let stal nezvyklým úkazem českého obchodu

Praha 15. května (ČTK) - Obchodní dům Máj, který se zákazníkům otevřel v dubnu 1975, patřil spolu s o pár měsíců starší Kotvou k vrcholům československého maloobchodu. Budova, kterou čeká rekonstrukce a jež se v pondělí 16. května pro zákazníky uzavře, je ale podobně jako Kotva manželů Machoninových zajímavá i po architektonické stránce. Stavba na rohu Spálené a Národní vznikla na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílač Karel Hubáček.

Vlastní stavbu provedly před téměř pěti dekádami švédské firmy SIAB a ABV Stockholm. Na fasádách se uplatnil kontrast plně prosklené eskalátorové haly s nečleněnou věží nákladních výtahů z pohledového betonu. Podle historika architektury Rostislava Šváchy stavba pohotově reagovala na výzvu, kterou v roce 1972 vyslal do světa projekt pařížského muzea Centre Georges Pompidou od průkopníků stylu high-tech Renza Piana a Richarda Rogerse. V tomto smyslu měl Máj ohlas i v zahraničních architektonických časopisech.

V březnu 2006 podal Švácha návrh na prohlášení Máje za památku, mimo jiné v reakci na to, že tehdejší majitel budovy Tesco Stores ČR plánoval nejprve její demolici, pak rozsáhlou přestavbu. Ministerstvo kultury prohlásilo Máj za kulturní památku v říjnu 2006 jako významný doklad architektury 70. let 20. století, navazující na meziválečný funkcionalismus a předznamenává v interiéru pojetí stylu high-tech. Definitivní verdikt o památce padl v lednu 2007.

Spor o památkovou ochranu Máje postaveného v letech 1972 až 1975 rozvířil tehdy mezi širokou veřejností diskusi, zda si ochranu zaslouží nejen historické, ale i významné moderní stavby, které lidé ještě jako památky nevnímají; obzvláště pocházejí-li z doby minulého režimu. Rozhodnutí ministerstva v této věci se tak stalo významným precedentem. Máj vždy budil emoce, některým kritikům například vadí jeho agresivita vůči okolní zástavbě.

Během existence obchodní dům pětkrát změnil jméno. Z původního Prioru 02 se krátce na to stal Máj. V roce 1992 přešlo centrum pod značku amerického řetězce K-Mart. Od roku 1996 bylo majitelem Tesco a původně byl obchodní dům provozován pod její značkou, v roce 2009 se ale přejmenoval na My a ve stejné době prošel rozsáhlou rekonstrukcí interiérů. V říjnu 2014 se v jeho těsném sousedství nad stanicí metra Národní otevřel multifunkční komplex Quadrio s obchody, kancelářemi i byty.

V roce 2019 se novým majitelem obchodního domu stala developerská firma Amádeus Real, která začala chystat jeho rekonstrukci Máje, který podle ní nutně potřebuje hlavně výměnu zastaralých technologií. Dřívější plány na před dvěma lety kritizoval Klub Za starou Prahu. Tehdy uvedl, že navrhované úpravy by zásadně změnily tvar budovy a památku nepřípustně deformovaly. Developer nyní uvádí, že po dohodě s památkáři zachová vzhled budovy a obnoví například obnažené stropní podhledy v jednotlivých patrech.

Na konci letošního dubna se už uzavřely dosud fungující přízemí a první patro obchodního domu, nebylo také možné vejít do z Národní třídy a projít pasáží. Do poloviny května je ještě přístupné Tesco v podzemí, i to se ale nyní uzavře. Samotná rekonstrukce pak začne v červnu. Přestavba, která by měla zachovat vzhled budovy a obnovit některé vnitřní prvky, potrvá asi rok a půl a bude stát přes miliardu korun. Pro veřejnost by se tak měl obchodní dům znovu otevřít na konci roku 2023.