husqvarna

Pražský magistrát zrušil rozhodnutí pro stavbu školy v Dolních Počernicích

Praha 7. února (ČTK) - Odbor stavebního řádu pražského magistrátu zrušil na základě odvolání místních obyvatel územní rozhodnutí pro novou základní školu, kterou plánuje město postavit v Dolních Počernicích. Žádost tak musí znovu projednat stavební úřad Prahy 14. ČTK to zjistila z úřední desky magistrátu. Hlavním důvodem pro rozhodnutí je podle úřadu nesoulad stavby s územním plánem. Stavbu školy město připravuje několik let, měla by mít 18 tříd a kapacitu 540 žáků.

Územní rozhodnutí vydal stavební úřad Prahy 14 v listopadu roku 2020 na základě žádosti magistrátu ze začátku roku 2018. Dorazila však proti němu celá řada odvolání obyvatel Dolních Počernic, která obsahovala řadu vesměs obdobných námitek proti záměru. Odbor, který na magistrátu řeší odvolání v přenesené působnosti státu, jim nakonec vyhověl.

Za nejpodstatnější problém úředníci označili nesoulad s územním plánem, který podle dokumentu potvrdilo i ministerstvo pro místní rozvoj zrušením původního kladného stanoviska. "Nesouhlas orgánu územního plánování s navrhovaným stavebním záměrem působí nezákonnost přezkoumávaného územního rozhodnutí a je tedy důvodem pro jeho zrušení a vrácení věci k novému projednání," stojí v rozhodnutí.

Radnice Dolních Počernic podle zveřejněného dokumentu i dřívějších vyjádření stavbu školy podpořila, stejně jako magistrát. "Nové školy tam jsou určitě potřeba," řekl ČTK dosluhující radní města pro školství Vít Šimral (Piráti). Dodal, že město v Dolních Počernicích plánuje postavit i další školu, a to v souvislosti s plánovanou stavbou stovek městských nájemních bytů v oblasti.

Magistrát plánuje několik dalších nových škol v okrajových částech metropole, které se často potýkají s nedostatkem míst pro žáky. Loni v září začala stavba základní školy v Šeberově za zhruba 477 milionů korun. Nové školy je v plánu stavět také v Kolovratech, Uhříněvsi či v Komořanech. Školu pro asi 700 školáků staví také Praha 9, v plánu to mají i například Praha 3, Praha 5, Praha 7 či Praha 8.