Cime 2 kvartál 2024

Pražský magistrát smění pozemky na Opatově, schválili to zastupitelé

Praha 24. února (ČTK) - Pražský magistrát smění větší množství pozemků na Jižním Městě se dvěma firmami vlastněnými developerskou společností Finep a dvěma fyzickými osobami. Dnes o tom rozhodli zastupitelé města. Cílem transakce je podle radního Jana Chabra (TOP 09) scelit asi 180 nyní roztříštěných parcel tak, aby město získalo veřejná prostranství a soukromníci pozemky pro plánovanou výstavbu. Magistrát získá kromě pozemků také 107,8 milionu korun, dalších 52,6 milionu obdrží Praha 11.

Pozemky, které získá společnost Finep a další vlastníci, se nacházejí v lokalitě Na Jelenách u metra Opatov. Je vymezená ulicemi Roztylská, Na Jelenách a dálnicí D1 a patří k největším nezastavěným plochám na Jižním Městě. Finep a další vlastníci tam plánují developerskou výstavbu v souladu se studií, kterou v minulosti schválilo město. Podle dnes schváleného dokumentu je plánovaná zástavba se studií v souladu, nesouhlasí s ní však někteří místní obyvatelé a opozice v Praze 11.

Magistrát transakcí získá pozemky v oblasti Hviezdoslavovy ulice, kde by měly vyrůst bytové domy, dále pozemky pod komunikacemi, protihlukovým valem, v Centrálním parku a v další zeleni. Chabr dodal, že směna vyřeší potíže, které vznikly důsledkem restitucí a kvůli kterým musí nyní Praha 11 vlastníkům parcel platit zhruba 15 milionů korun ročně.

Směny pozemků na jednom z loňských jednání zastupitelů Prahy 11 kritizovala tamní opozice, podle které se tím městská část a město připraví o strategické pozemky a ztratí možnost přímo určovat, co na daných místech bude. Zastupitelka Šárka Zdeňková (HPP 11) tehdy označila memorandum za "handl s městskými pozemky".