Komatsu potřebu bagr

Pražský dopravní podnik podepsal smlouvu na výstavbu nad metrem v Holešovicích

Praha 7. září (ČTK) - Nad stanicí pražského metra Nádraží Holešovice bude možné stavět. Zástupci dopravního podniku (DPP) se společností Nové Holešovice Development (NHD) podepsali akcionářskou smlouvu. Společný podnik bude akciovou společností se základním kapitálem deset milionů Kč. Na dotaz ČTK to dnes sdělil vedoucí oddělení komunikace DPP Daniel Šabík. Akcionáři budou DPP s 25procentním podílem, 75 procent vlastní NHD, která patří do developerské skupiny Karlín Group. Společný podnik a výstavba nad stanicí v minulosti čelily kritice.

Akcionářskou smlouvu a stanovy společného podniku již schválilo v srpnu představenstvo a v září dozorčí rada DPP. Na základě dohody obou investorů zhruba do šesti měsíců od založení společného podniku vstoupí do společnosti Nové Holešovice Development skupina CPI Property Group, která v ní získá 50 procent akcií. Díky tomu budou mít ve společném podniku oba investoři stejný akcionářský podíl ve výši 37,5 procenta. Tento krok bude podléhat schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Statutárním orgánem společného podniku bude tříčlenné představenstvo a kontrolním orgánem dozorčí rada se stejným počtem členů. Investoři mají právo nominovat dva členy představenstva a jednoho člena dozorčí rady. V případě DPP je to pak opačně, tedy nominuje jednoho člena představenstva a dva členy dozorčí rady.

"V minulosti se město zbytečně zbavovalo cenných pozemků a ztrácelo nad nimi kontrolu. Od toho jsme ušli obrovský kus cesty. Nezbavujeme se jich. Chceme je se soukromými investory společně rozvíjet dál. Díky sdílené vizi doposud neutěšené území získá impulz pro další rozvoj, ale my za město budeme mít dále kontrolu," sdělil náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Podle náměstka je další výhodou, že město získá ze soukromého kapitálu peníze na opravu infrastruktury.

Plánovaný společný projekt počítá s opravou severního vestibulu stanice metra a výstavbou administrativních a bytových domů v okolí. DPP má u stanice pozemky, které jsou podle zástupců města a podniku bez dohody s vlastníky okolních parcel nezastavitelné. Výstavba bude navazovat na stavební projekt v sousední lokalitě Bubnů-Zátorů.

Postup DPP v minulosti kritizovaly například na magistrátu spoluvládnoucí Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) a opoziční strany v pražském zastupitelstvu. Podnik v té souvislosti nechal vypracovat dvě dodatečné právní analýzy, které podle zástupců vedení firmy potvrdily správnost postupu. Generální ředitel DPP Petr Witowski uvedl, že obdobný model spolupráce by se měl v budoucnu využít i při rozvoji dalších stanic metra, protože vedení podniku jej považuje za nejlepší způsob zhodnocení majetku, který je běžný i v zahraničí.