Cime 2 kvartál 2024

Pražská developerská společnost vypíše další soutěže na bytové projekty

Praha 1. března (ČTK) - Pražská developerská společnost (PDS), kterou předloni založilo hlavní město pro přípravu stavby městských bytů, plánuje letos vypsat několik soutěží na podobu projektů. Novinářům to dnes sdělili zástupci organizace. Zatím PDS vypsala tendry na projektanta bytových domů poblíž Palmovky, školky v Praze 14 a naposledy architektonickou soutěž na dům v Praze 5. Letos by mělo následovat dalších šest soutěží.

PDS je příspěvkovou organizací magistrátu, které město svěřilo pozemky vhodné pro bytovou výstavbu. Podle jejího ředitele Petra Urbánka mají svěřené pozemky rozlohu asi 620.000 metrů čtverečních a při maximálním využití by na nich bylo možné postavit až 8000 bytů o hrubé podlažní ploše 850.000 metrů. Dodal, že celkem společnost plánuje 56 investičních akcí.

Urbánek dále řekl, že ještě v roce 2018 město připravovalo asi 90.000 metrů čtverečních podlahové plochy bytů, přičemž řada projektů navíc byla v podstatě mrtvá. "Po necelých čtyřech letech má Praha v aktivní přípravě 890.000 metrů čtverečních," řekl. První výsledky soutěží podle něj budou brzy k dispozici.

V březnu chce podle informací PDS vypsat soutěže na návrh a přípravu projekt domů na Zlíchově a v Krči. Ve druhém čtvrtletí letošního roku by pak měla následovat architektonická soutěž na bytový dům ve Vršovicích u stadionu Ďolíček a tendr na první část velkého bytového projektu v Dolních Počernicích. Ve druhé polovině roku pak chce PDS vypsat tendry na podoby druhé části počernické výstavby a na byty na Černém Mostě.

Prvním tendrem, který PDS vyhlásila, byla koncem loňského roku soutěž na projekt mateřské školy s tělocvičnou a komunitním centrem v Sicherově ulici v Praze 14. Ta má vzniknout v novém centru čtvrti Na Hutích, kde město plánuje vybudovat také nájemní byty a náměstí s obchody a službami. Dále PDS začátkem loňského roku vypsala soutěž na stavbu dvou převážně bytových domů poblíž křížení ulic Zenklova a Libeňský most poblíž Palmovky a naposledy vyhlásila architektonickou soutěž na stavbu domu mezi ulicemi V Botanice a Matoušova v Praze 5.

PDS se také zabývá přípravou větších záměrů, mezi které patří kromě zmíněného plánu v Dolních Počernicích také chystaná zástavba kolem budoucí nové stanice metra D na Nových Dvorech a budoucí nová menší čtvrť s parkem na Palmovce. Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a rychle rostoucími cenami bydlení, vedení magistrátu ji chce řešit mimo jiné právě vlastní bytovou výstavbou.