Komatsu potřebuju Bagr

Pražská developerská společnost připravuje stavbu bytů ve 12 lokalitách

Praha 21. června (ČTK) - Pražská developerská společnost (PDS) nyní pracuje na přípravě bytových projektů ve 12 lokalitách v metropoli. Celkem by tam mělo v budoucnu vyrůst až 8000 městských nájemních bytů. Novinářům to dnes řekli ředitel PDS Petr Urbánek a náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). U některých menších projektů již byl vybrán projektant, u dalších PDS vyhlásila tendry nebo architektonické soutěže. PDS je příspěvkovou organizací hlavního města.

Projektanty již organizace podle Urbánka vybrala v případě plánované mateřské školy v lokalitě Na hutích v Kyjích, bytového domu na rohu Zenklovy ulice a Libeňského mostu nebo dalšího domu na Nových Dvorech. V těchto případech začne příprava projektů, která potrvá další měsíce, a následně bude moci PDS zažádat o územní a stavební povolení.

PDS také vyhlásila architektonické soutěže na podobu plánovaného bytového domu u vršovického stadionu Ďolíček a domu na Smíchově mezi ulicemi Matoušova, Štefánikova a V Botanice. V tendrech pak hledá projektanty první etapy rozsáhlé plánované výstavby v Dolních Počernicích nebo domu v Peroutkově ulici v Jinonicích.

Kromě toho připravuje městská organizace dva velké projekty nových rezidenčních čtvrtí. První má vyrůst u stanice metra Palmovka a druhá u plánované stanice nové linky metra D Nové Dvory. Z dalších záměrů Urbánek zmínil velkou výstavbu v lokalitě Na Hutích v Kyjích, bytové domy na Černém Mostě či městské pozemky v Libni. Jedná se podle něj také o využití okolí zastávky MHD Nádraží Braník, kde by mohla vzniknout vozovna a městská výstavba.

Celkem mohou připravované projekty podle Urbánka nabídnout až 850.000 metrů čtverečních podlahové plochy a asi 8000 bytů. Organizace také dostala za úkol připravit návrh financování výstavby, na kterém zatím pracuje. První výsledky by podle ředitele mohly být v horizontu měsíce nebo dvou. Urbánek dodal, že městské nájemní bydlení je schopné na rozdíl třeba od dopravních staveb generovat peněžní příjem z nájemného.

Hlaváček, který do letošních komunálních voleb v hlavním městě povede kandidátku hnutí STAN, k tomu doplnil, že v současné chvíli se zdá vhodné, aby minimálně první projekty stavělo samo město. "Přes všechno, co se děje, si myslím, že se město zlepšuje," řekl. Následně se podle něj povede diskuze o dalším postupu při rozvoje pozemků, kdy přichází v úvahu i poskytnutí jejich části občanským stavebním spolkům, nebo soukromým developerům výměnou za přenechání významné části bytů městu.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí danou vysokými cenami bydlení. Bytů v majetku magistrátu včetně těch ve správě městských částí je dohromady asi 30.000 z původního počtu 194.000, které po roce 1991 přešly do vlastnictví města. Následovaly privatizace, které městský fond zredukovaly o více než 80 procent. Nynější vedení města deklarovalo, že byty již prodávat nechce a naopak chce městský fond navyšovat.