Komatsu potřebuju bagr

Pražská developerská společnost připravuje projekty se zhruba 1400 byty

Praha (ČTK) - Příspěvková organizace hlavního města Pražská developerská společnost (PDS) v současnosti pracuje na přípravě deseti projektů se zhruba 1400 nájemními byty, které by se mohly začít stavět zhruba za dva až tři roky. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou dnes novinářům představili zástupci organizace a pražského magistrátu. Celkem má organizace od hlavního města svěřeno asi 70 hektarů pozemků, na kterých by mohlo v budoucnu vzniknout asi 8000 bytů.

Největším záměrem, u kterého již přípravu projektové dokumentace schválila rada hlavního města, je nová čtvrť na magistrátních pozemcích v Dolních Počernicích. Ta je rozdělena na dva projekty, ve kterých by mělo celkem vzniknout 845 bytů. U první části s asi 245 byty již PDS připravuje projekt a začít stavět by se mohlo v roce 2025. Na pozemcích na Černém Mostě by pak měl vyrůst projekt se 150 byty s možností budoucí výstavby dalších 300.

Další připravované záměry již jsou menší, například v domě ve Vršovicích má vzniknout 139 bytů a tři domy v Praze 5 mají nabídnout 60, 50 a 30 bytů. Poblíž budoucí stanice metra D Nové Dvory vyrostou dva objekty se zhruba 40 byty a na Palmovce objekt s 24 jednotkami.

U zmíněných projektů PDS podle ředitele Petra Urbánka počítá se získáním stavebního povolení v období mezi koncem roku 2024 a rokem 2026. Dodal, že v současných cenách je odhad celkových nákladů na výstavbu mezi šesti až osmi miliardami korun, což bude znamenat diskusi s vedením města o možnostech financování.

Náměstek primátora Petr Hlaváček (za STAN) k tomu řekl, že vedení města ve spolupráci s PDS připravuje návrh modelu, který by kromě výstavby řešil i budoucí správu bytového fondu tak, aby byl dlouhodobě udržitelný. "Nájemní městské bydlení nemusí generovat zisk, ale nemůže generovat ztrátu a mělo by generovat prostředky na obnovu bytového fondu, který poroste," řekl. Návrh podle něj plánuje vedení města představit v horizontu měsíce.

PDS má na starosti také přípravu dalších velkých projektů, které město plánuje. Jedná se o výstavbu nových čtvrtí na Palmovce, na Nových Dvorech u stanice metra D a v lokalitě Na Hutích v Praze 14. Na Palmovce zároveň koordinuje i přeměnu nedostavěného centra Nová Palmovka na nové sídlo Agentury EU pro kosmický program (EUSPA). Organizace od letošního roku zajišťuje také přípravu budovy filharmonie, která má podle představ města v budoucnu vyrůst na Vltavské.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí danou vysokými cenami bydlení. Bytů v majetku magistrátu včetně těch ve správě městských částí je dohromady asi 30.000 z původního počtu 194.000, které po roce 1991 přešly do vlastnictví města. Následovaly privatizace, které městský fond zredukovaly o více než 80 procent. Vedení města chce počet městských bytů opět navyšovat a zajistit tím dostupné bydlení například pro zástupce pro chod města zásadních profesí.

psc rdo