husqvarna

Pražská cihelna zdražila meziročně o polovinu, důvodem hlavně ceny energií

Praha 30. srpna (ČTK) - Pražská Cihelna Štěrboholy meziročně zdražila cenu výrobků o více než polovinu. Důvodem jsou hlavně strmě stoupající ceny energií. Firma má sice zafixované ceny plynu i pro příští rok, obává se ale nouzových dodávek a toho, že by musela dočasně zavřít. Poté bychom nejspíš jen těžko sháněli zpět odborníky, řekl ČTK obchodní ředitel společnosti Jan Fiala. Upozornil, že není možné při výrobě cihel či keramiky snižovat výkon.

Rodinná cihelna z Prahy 10 podle něj přes zafixované ceny plynu rostoucí ceny energií pocítila. Zdražení promítla do cen, které narostly meziročně o 53 procent. Další růst může podle Fialy nastat po nadcházející zimě. "Obávám se, jestliže bude trvat váleční konflikt na Ukrajině, přijde těžká zima a Evropa se vyčerpá ze svých plynových zásob, že to bude peklo a cena materiálu pojede nahoru," řekl ČTK.

Energeticky náročný obor podle něj donutily vysoké ceny zefektivnit výrobu. Cihelně se to letos povedlo o 13 procent, a lepší regulací tunelové pece či seřízením hořáků, uvedl. "Je potřeba šetřit a jde i o morální zodpovědnost," podotkl Fiala.

Při výrobě cihel či keramiky nelze podle něj snižovat výkon, na základ je potřeba teploty přes 900 stupňů Celsia. Při případné plynové krizi a omezených dodávkách přitom může dojít k regulaci spotřeby třeba o třicet procent, připomněl. "To pak neupálím, jinak bych dodával zmetky," pronesl Fiala.

Předpokládá, že by v tom případě musel zavřít. Odešli by mu zkušení zaměstnanci, kteří jsou u něj v oboru průměrně 19 let, a už by se podle něj nevrátili. "Koho to pak budu učit a kdy ho to naučím? Z toho mám obavu, tohle je pro mě problém. Jak mi kdo pomůže?," uvedl.

Podle Fialy cihly na trhu aktuálně k dostání jsou. Materiálu na výrobu mají ve Šterboholech na 50 let dopředu. Řeší však problém s dopravou a pociťují ochladnutí trhu u staveb na hypoteční úvěry, které výrazně zdražily. "Lidi si vybírají, jestli se do stavby pustí," řekl Fiala.

Cihelna Štěrboholy byla postavena poprvé v roce 1929 a přestavěna v letech 1994 až 1995. Má kapacitu asi 35.000 pálených výrobků za rok. Největší výrobce pálených cihel a střešních tašek v ČR je firma Wienerberger, která měla loni čistý obrat 4,42 miliardy korun.