Komatsu potřebu bagr

Praskající hradby mikulovského zámku chce muzeum začít opravovat ještě letos

Mikulov (Břeclavsko) (ČTK) - Část zámeckých hradeb v Mikulově na Břeclavsku je v havarijním stavu, objevují se nich trhliny. Opravu poškozené části hradeb chce Regionální muzeum v Mikulově, které zámek spravuje, zahájit ještě letos. Prasklina na hradbách ve východní části zámeckého areálu se neustále zvětšuje. Kdyby se stav neřešil, mohla by se hradba zřítit, řekl ČTK ředitel muzea Petr Kubín. Podle údajů z Věstníku veřejných zakázek je odhadovaná cena rekonstrukce téměř čtyři miliony korun.

"S opravami hradeb chceme začít ještě letos. Hned, jak budeme vědět zhotovitele a budeme mít vyřízené další potřebné administrativní záležitosti. Vzhledem k tomu, že pod hradbami má pozemek soukromý investor, na kterém chce začít stavět, chceme dokončit práce co nejrychleji," uvedl Kubín.

Statik označil stav hradeb za havarijní. "Prasklina se za poslední roky zvětšovala, je velká, viditelná pouhým okem. Je to pochopitelné, stavba má 400 let, zatéká tam voda, cihlové zdivo čelí různým povětrnostním podmínkám. Násyp, na kterém hradba stojí, navíc není pevná skála," vysvětlil Kubín příčiny špatného statického stavu hradeb.

Při opravách je třeba hradby ukotvit k podloží. Zda rekonstrukce omezí návštěvníky, zatím není jasné. "Jestli omezíme například vstup na terasu nad hradbami, ještě zkonzultujeme se zhotovitelem stavby," řekl Kubín.

Celá rekonstrukce by měla vyjít téměř na čtyři miliony korun, peníze na opravu půjdou z rozpočtu Jihomoravského kraje. "Díky finanční pomoci od kraje jsme také zmonitorovali statický stav obvodových zdí zámku, abychom mohli větším statickým poruchám v budoucnu předcházet," dodal Kubín.

Mikulovský zámek je dominantou města, které v posledních letech patří k turisticky vyhledávaným cílům. Zámek stojí na skále nad městem. Návštěvníci v něm naleznou zámeckou knihovnu, obří sud na nádvoří nebo různé expozice.