Cime 1 kvartál 2024

Praha zvýší nájemné ve svých nebytových prostorách o 3,8 procenta

Praha 19. dubna (ČTK) - Pražský magistrát letos zvýší nájemné či pachtovné nebytových prostor, objektů či pozemků, a to o 3,8 procenta. Výjimkou jsou ubytovací zařízení, která postihly dopady pandemie covidu-19. Valorizace nájmu se netýká ani restauračních zařízení v centru města. Novinářům to po dnešním jednání městské rady řekl radní Jan Chabr (TOP 09). V uplynulých dvou letech valorizaci nájmů kvůli pandemii covidu město zrušilo. Do té doby vždy zdražovalo maximálně o inflaci.

"Podle segmentu a místa, kde se jednotliví nájemci nachází, jsme přistoupili k uplatnění, či neuplatnění valorizace. V rámci centra jsme ji neuplatňovali u stravování a pohostinství ani ubytování. Mimo centrum jsme ji uplatnili všude kromě ubytování, a to z toho důvodu, že ubytovací byznys byl covidem postižen téměř nejvíce," uvedl Chabr.

V centru se tak zvýšení nájmů týká pouze garáží, parkování, skladů, komor nebo pronájmů pozemků. Za centrum je považováno území Starého a Nového Města, Hradčan, Malé Strany a Josefova. Mimo centrum se pak zdražení dotkne kromě ubytování všech podnikatelů sídlících v městských prostorách.

Pandemie se podle radního promítla rovněž do nabízené výše nájmů ze strany zájemců o městské prostory. Ve výběrových řízeních podle něj magistrát dostává od zájemců nabídky s pětinovou či čtvrtinovou částkou proti době před covidem. "Proto je v našem zájmu udržet nájemce, kteří nám platí vysoké nájmy, a proto jsme v centru nepřistoupili k valorizaci," řekl Chabr.

Vedení města v uplynulých dvou letech na podporu podnikatelů schválilo například odklady nájmů podnikatelům. Živnostníkům úřad odpustil také penále za nezaplacení nájmu a hoteliéři měli odpuštěny poplatky z pobytu. Restaurace zase nemusely platit za zábor veřejného prostranství pro restaurační předzahrádky. Vznikl rovněž fond na podporu podnikatelů, do kterého město vložilo 600 milionů korun.