Mercedes

Praha zvažuje odkup chrtího závodiště na Plzeňské, mohl by tam být velodrom

Praha 10. prosince (ČTK) - Pražský magistrát zvažuje, že odkoupí chrtí závodiště v Plzeňské ulici v Praze 5, které je na pronajatých městských pozemcích. Jak ČTK řekli pražští radní Jan Chabr (TOP 09) a Vít Šimral (Piráti), namísto závodiště by mohlo ve spolupráci s Národní sportovní agenturou (NSA) a Českým svazem cyklistiky (ČSC) vzniknout cyklistické centrum s velodromem. Nejprve je nicméně podle Chabra nutné zhodnotit, jestli je nemovitost pro přestavbu vhodná.

Pozemky u Plzeňské ulice v Košířích si podle Chabra pronajala od města firma Czech International v roce 2005 na 30 let s možností opce na dalších 10 let. V roce 2013 na nich otevřela areál s chrtím závodištěm, jehož vybudování vyšlo podle tehdejších informací na 350 milionů bez interiérů a gastrozázemí. Součástí areálu jsou restaurace a pod budovou je velké parkoviště.

Majitelé závodiště podle Chabra dříve žádali město o odkup pozemků, to však magistrát odmítl, takže nyní zřejmě přijdou na řadu jednání o odkupu nemovitostí. Vedení města tím reaguje na návrh cyklistického svazu, který si závodiště zvolil jako vhodné místo pro vybudování projektu s názvem Národní cyklistické centrum.

Svaz v blízkosti závodiště provozuje krytou cyklistickou dráhu, kterou by však rád nahradil plnohodnotným velodromem splňujícím parametry pro mezinárodní soutěže, doplněným o další sportoviště nebo muzeum cyklistiky. Podle mluvčího ČSC Michala Kramera je projekt na začátku. "V současné době se jedná o podpoře projektu a jeho proveditelnosti," uvedl.

Město bude podle Chabra v lednu jednat s NSA, protože je nutné zhodnotit, zda bude možné při případné přestavbě využít část tribun a podzemní garáže nynějšího areálu. Je podle něj také nutné se bavit o financování, které by podle něj měl zajistit stát. "Na části pozemků by se mohly stavět i městské byty," dodal.

"Za mě to dává smysl, protože velodrom olympijských parametrů tady není a myslím, že by si ho město zasloužilo," řekl k tomu radní Šimral. Dodal, že výhodná je i lokalita a svaz by mohl městu přenechat stávající dráhu pro vybudování dalších sportovišť. Se stavbou velodromu již souhlasil také výbor územního rozvoje a rada Prahy 5.

Čeští cyklisté si dlouhodobě stěžují na to, že v tuzemsku chybí moderní velodrom. Jeho stavbu připravuje Brno v Komárově, tamní magistrát již podle dřívějších informací dokončil projekt pro územní rozhodnutí. Sportoviště má vyjít na 890 milionů korun.