Komatsu potřebu bagr

Praha zrychlila opravy prázdných bytů

Praha 18. května (ČTK) - Pražský magistrát za první čtyři měsíce letošního roku opravil 87 prázdných bytů, což je více než dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku. Novinářům to dnes řekl radní hlavního města pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Na začátku roku podle něj měl magistrát 220 prázdných bytů, které bylo před využitím nutné zrekonstruovat. Do konce roku by se měly opravit všechny.

Kromě delší dobu prázdných bytů podle Zábranského město průběžně opravuje byty, které se uvolňují. Ročně jich je podle něj zhruba stovka. "Do konce roku bychom se mohli dostat do stavu, kdy budeme opravovat jen byty, které se průběžně uvolňují," řekl radní. Dodal, že městské byty by podle něj neměly být prázdné.

Magistrát má v majetku zhruba 7700 bytů, z toho asi 1400 pronajímá zástupcům potřebných profesí, jako jsou zdravotníci, policisté, hasiči nebo učitelé. Přes 600 bytů je podle informací magistrátu určeno seniorům a 400 lidem se zdravotním postižením. Dále město 370 bytů poskytuje sociálně slabým nájemníkům a 200 pronajalo na základě výběrového řízení. Ve zbylých bytech bydlí nájemníci s historickými nájemními smlouvami.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Bytů v majetku magistrátu a městských částí je dohromady asi 31.500 z původního počtu 194.000, které po roce 1991 přešly do vlastnictví města. Následovaly privatizace, které městský fond zredukovaly o více než 80 procent. Vedení města chce stále rostoucí ceny bydlení řešit zrychleným povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí je právě zastavení privatizací městských bytů či podpora družstevní výstavby.