Komatsu potřebuju Bagr

Praha žádá, aby jí pošta nabídla přednostně bytový dům na Vinohradech

Praha (ČTK) - Vedení pražského magistrátu nesouhlasí s tím, že Česká pošta plánuje prodat v elektronické aukci činžovní dům na Vinohradech v Praze 2. Pražský primátor Bohuslav Svoboda dnes podle své náměstkyně Alexandry Udženije (oba ODS) odešle vedení pošty dopis s výzvou, aby dražbu zrušila a nemovitost přímo nabídla buď městu, nebo Praze 2, protože město se potýká s nedostatkem bytů. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka se Česká pošta musí chovat s péčí řádného hospodáře a jinou možnost než aukci neměla.

Dům se nachází v Moravské ulici a v jeho části, který není určen k prodeji, se nachází pobočka pošty. Zbylá část, kterou pošta plánuje nabídnout v aukci za vyvolávací cenu zhruba 62,4 milionu korun, se skládá z bytů a nebytových prostor, o které mají zájem hlavní město i Praha 2.

"Dohoda s poštou byla, že na základě znaleckých posudků s prodejem prvně osloví obec," řekla dnes Udženija na tiskové konferenci k fungování Pražské developerské společnosti. Podle ní se to však nestalo a pošta rovnou vyhlásila záměr elektronické aukce. Udženija dodala, že z pohledu Prahy 2, kde stále působí jako starostka, by nebyl problém ani zakoupit budovu celou, a následně se domluvit na výhodných podmínkách pronájmů pro pobočku pošty, která tam má zůstat.

Pošta však podle vyjádření svého mluvčího neměla jinou možnost než postup, který zvolila. "Česká pošta v momentě, kdy je předpoklad, že v otevřené e-aukci získá vyšší výnos za prodej nemovitosti, než je odhadní cena, za kterou by objekt prodávala obci, přistupuje k e-aukci. Musíme se chovat s péčí řádného hospodáře, takže jinou možnost, kdy je pravděpodobnost vyššího výnosu, ani nemáme," napsal ČTK.

Hlavní město jedná se zástupci pošty o možnosti odkupu jejího sídla v Jindřišské ulici. V budoucnu by v něm mohli sídlit magistrátní úředníci. Zatím není jasné, zda se prodej uskuteční, magistrát k záměru zřídil pracovní skupinu, která má zpracovat podklady, a Česká pošta o prodeji jedná s ministerstvem vnitra.