Komatsu potřebu bagr

Praha vypsala tendr na úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad

Praha 2. ledna (ČTK) - Pražský magistrát vypsal veřejnou zakázku s odhadovanou hodnotou 309 milionů korun bez DPH na dlouho plánovanou rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad. ČTK to zjistila z věstníku veřejných zakázek. Projekt úprav připravila po více než dvacetiletých diskusích Praha 3, poté jej převzalo hlavní město. Pražský dopravní podnik (DPP) na náměstí uzavře v polovině ledna kvůli opravě eskalátorů stanici metra.

Projekt rekonstrukce náměstí se v minulosti setkal s kritikou ze strany místních obyvatel, což v předminulém volebním období vedlo tehdejší politickou reprezentaci Prahy 3 k jeho zastavení. Minulá rada městské části se rozhodla práce na projektu obnovit a domluvila se s magistrátem, že město po dokončení dokumentaci převezme a úpravy si vezme na starost.

Na náměstí mají přibýt stromy a před kostelem vznikne větší prostranství pro konání veřejných akcí. Součástí návrhu je také zlepšení zavlažování a zkvalitnění zelených ploch včetně vybudování retenční nádrže. Opraveny budou povrchy a mobiliář. Fontána, která je před stanicí metra a o jejímž odstranění radnice dříve uvažovala, zůstane zachována.

DPP předloni v září na náměstí začal opravovat stanici metra, která bez zásadnější rekonstrukce funguje od roku 1980. Práce provoz stanice zatím nenarušily, podle dřívějších informací podniku ji ale bude nutné od 14. ledna do listopadu uzavřít kvůli výměně eskalátorů. Ve stanici vzniknou i nové výtahy pro vozíčkáře a rodiče s kočárky, podnik je plánuje zprovoznit na konci druhého čtvrtletí příštího roku. Magistrát již delší dobu připravuje i úpravy Vinohradské ulice, které by měly podle dřívějších informací začít příští rok po dokončení prací ve stanici.