husqvarna

Praha vypíše tendr za 50 milionů korun na rekonstrukci Domu pážat na Hradčanech

Praha 1. srpna (ČTK) - Pražský magistrát vypíše tendr na zakázku s odhadovanou hodnotou asi 50 milionů korun bez DPH na rekonstrukci Domu pážat na Hradčanech, kde má poté vzniknout stálá expozice Muzea paměti XX. století. Dnes o tom rozhodli radní města. Práce by se podle radního města Jana Chabra (TOP 09) měly uskutečnit v příštím roce. Muzeum paměti XX. století založila Praha v roce 2019, má za úkol připomínat zločiny totalitních režimů v českých zemích.

Jednopatrový dům pážat v Kanovnické ulici pochází původně ze 16. století, na konci 17. století se dočkal barokní přestavby. Budovu čeká oprava střechy či sanace podlah, rekonstrukce počítá také s novým výtahem, otopnou soustavou či vzduchotechnikou. V památkově chráněné budově vzniknou výstavní prostory, sál pro přednášky, knihovna nebo místnost pro nahrávání svědectví pamětníků.

"Objekt dnes slouží jako kanceláře. Poslední větší rekonstrukce se tam dělala v 70. letech a je technicky nezpůsobilý k provozu muzea," řekl dnes Chabr a dodal, že opravy provedené za minulého režimu byly historicky poměrně necitlivé. Většinu prací by tak podle něj bylo nutné udělat bez ohledu na plánované využití budovy. "I kdyby muzeum v budoucnu přesídlilo, tak 90 procent prací provedených při rekonstrukci může sloužit i k jinému účelu," dodal Chabr.

Dům pážat v Kanovnické ulici je roky nevyužívaný. Za Rudolfa II. sloužil k ubytování pážat pánů z Martinic. Později byl využíván k sociálním účelům a za první republiky zde byla mateřská škola. Od 70. let 20. století v něm sídlil Útvar hlavního architekta města Prahy. Od roku 2008 byl prázdný a vedení Prahy marně hledalo využití.

Založení Muzea paměti XX. století schválili pražští zastupitelé v září roku 2019. Formálně vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce. Muzeum do svých sbírek získalo řadu exponátů, například bronzovou sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, kterou nechala Praha 6 odstranit z náměstí Interbrigády. Stálou expozici však zatím nemá a čeká právě na rekonstrukci Domu pážat. Má jít o dočasné sídlo, v budoucnu by se instituce mohla podle dřívějších vyjádření členů vedení metropole přesunout například na strahovský stadion.