husqvarna

Praha vypíše tendr na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad za 309 mil. Kč

Praha 1. srpna (ČTK) - Pražský magistrát vypíše tendr s předpokládanou hodnotou 309 mil. Kč bez DPH na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad. Záměr dnes schválili pražští radní, kteří zároveň odhlasovali, že projekt rekonstrukce město převezme od Prahy 3. Práce na úpravách, které se připravují přes 20 let, by podle dřívějších informací měly začít koncem letošního roku.

Náměstí je podle schváleného dokumentu celoměstsky významné, takže dává logiku, aby jeho opravu zaplatil magistrát, a to i s ohledem na přítomnost památkově chráněného kostela Nejsvětějšího srdce Páně architekta Jože Plečnika. "Stávající stav náměstí a jeho architektonická podoba vznikly postupně nekoncepčními úpravami, zejména od sedmdesátých let, naprosto neodpovídajícími významu národní kulturní památky," stojí v dokumentu.

O úpravách náměstí se dlouho diskutuje, původní návrh v minulosti vyvolal mezi místními obyvateli kritiku. Nelíbil se jim například záměr odstranit fontánu nebo podle nich nedostatečné množství zeleně. Současné vedení Prahy 3 nechalo projekt upravit i se zapojením místních obyvatel. Aktuální verze počítá se zachováním fontány a zeleně podle zástupců městské části přibude.

Před kostelem má podle schváleného dokumentu vzniknout větší prostranství pro konání veřejných akcí, které bude lemovat alej platanů. Součástí návrhu je také zlepšení zavlažování a zkvalitnění zelených ploch včetně vybudování retenční nádrže. Opraveny budou povrchy a mobiliář.

Pražský dopravní podnik rovněž loni v září na náměstí zahájil opravu stanice metra. Vzniknou v ní nové výtahy pro vozíčkáře a rodiče s kočárky, vyměněny budou eskalátory a opraveny další části stanice. Oprava potrvá přes dva roky a od ledna příštího roku bude stanice na deset měsíců uzavřena. Magistrát již delší dobu připravuje i rekonstrukci Vinohradské ulice. Město zatím nezveřejnilo, kdy práce začnou.